A A+ A++

Czyste Powietrze to kompleksowy program, którego celem jest poprawa jakości powietrza oraz ograniczenie emisji gazów cieplarnianych poprzez dofinansowanie wymiany starych źródeł ciepła na paliwa stałe (tzw. kopciuchy) i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Z Programu mogą korzystać osoby fizyczne będące właścicielami lub współwłaścicielami domu jednorodzinnego lub wyodrębnionego z takiego budynku lokalu mieszkalnego z osobną księgą wieczystą. Oprócz wymiany źródła ciepła, dotację można otrzymać na ocieplenie budynku, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, instalacja centralnego ogrzewania, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Wysokość dofinansowania uzależniona jest od wysokości dochodów beneficjenta i rodzaju inwestycji. Wnioski o dotację można składać samodzielnie przez Generator Wniosków o Dofinansowanie, jak również skorzystać z pomocy Gminnego Punktu Konsultacyjno – Informacyjnego. Wypłacenie dotacji następuje po zrealizowaniu przedsięwzięcia. Można je sfinansować z własnych środków albo skorzystać ze „ścieżki bankowej”. Wówczas inwestycja jest kredytowana przez bank współpracujący z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a dotacja trafia do banku na spłatę kredytu. Wnioski o dotację w Programie można składać w trybie ciągłym do końca 2027 roku.

Program cały czas podlega modyfikacjom stąd warto przypomnieć zmiany, które zaszły w ostatnich miesiącach. I tak w przypadku wymiany źródła ciepła należy pamiętać, że:

– wszystkie kupowane i montowane pompy ciepła, jak również kotły zgazowujące drewno o podwyższonym standardzie oraz kotły na pellet o podwyższonym standardzie będą mogły być kosztem kwalifikowanym jeżeli będą urządzeniami wpisanymi na listę zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM: lista-zum.ios.edu.pl).

– w przypadku pomp ciepła niezbędne jest przeprowadzenie audytu energetycznego budynku. Instalowanie pomp ciepła w nieocieplonych budynkach skutkuje wysokim kosztami ogrzewania! Nie należy przyjmować tego typu ofert.

Beneficjenci Programu powinni zachować czujność i rozważnie dokonywać wyboru wykonawcy inwestycji. Jeśli ktoś puka do drzwi i oferuje coś „za darmo” powinno to od razu wzbudzić ostrożność. Nagminnie zdarza się, że nieuczciwi wykonawcy oferują usługi i urządzenia niskiej jakości oraz zawyżają ceny. Jeśli akwizytor oferuje coś „za darmo”, warto zastanowić się nad rzetelnością i wiarygodnością takiej oferty. Pamiętajmy też, że podpisując podsuwane przez oferenta pełnomocnictwo w ramach Programu „Czyste Powietrze”, bez dokładnego przeczytania dokumentów, beneficjent daje wykonawcy prawo do dysponowania przyznaną dotacją. A to beneficjent ostatecznie ponosi skutki np. zawyżonych kosztów, czy nierzetelności wykonawców.

Jeśli koszty materiałów lub usług (np. okien, drzwi czy materiałów służących do ocieplania ścian), przedstawione do rozliczenia z wnioskiem o płatność rażąco przekraczają ceny rynkowe, wojewódzki fundusz ochrony środowiska i gospodarki wodnej (wfośigw) ma prawo, a wręcz jest zobowiązany, do zażądania uzasadnienia poniesienia takich kosztów. W przypadku gdy beneficjent nie przedstawi odpowiedniego uzasadnienia konieczności poniesienia kosztów, wykraczających znacząco poza ceny rynkowe, wojewódzki fundusz może powziąć podejrzenie, że zachodzi próba wyłudzenia środków publicznych i sprawa może zostać zgłoszona do właściwych organów ścigania.

Informacje o Programie Czyste Powietrze oraz pomoc przy składaniu wniosków można uzyskać w Urzędzie Miejskim pokój 109, tel. 22 731 32 10 lub mailowo: [email protected]

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPaweł Szopa, twórca “Red is Bad”, ścigany czerwoną notą Interpolu? Jest wniosek
Następny artykułUtrudnienia w ruchu drogowym w sobotę 14 września