Dolnośląskie Centrum Onkologii przekazało do Polkowic 100 testów do badania na obecność krwi utajonej. Jeżeli wyniki będą pozytywne mieszkańcy zostaną skierowani na kolonoskopię. Testy będzie można odebrać w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych, natomiast analiza prowadzona będzie w Dolnośląskim Centrum Onkologicznym we Wrocławiu. Mówi wicemarszałek woj. dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski.
– Badanie na krew utajoną w kale jest badaniem, które pozwala nam na wykrycie ewentualnych zmian w jelicie grubym w sposób najmniej inwazyjny – mówi dr n. med. Ireneusz Pawlak.
Program badań przesiewowych raka jelita grubego wpisuje się w Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych. Mówi Burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki.
Niestety wciąż bardzo mało osób korzysta z badań przesiewowych. Choroby nowotworowe są nadal jedną z głównych przyczyn zgonów w Polsce. Istotnym elementem przeciwdziałania chorobom nowotworowym jest zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat konieczności wykonywania regularnych badań profilaktycznych. W przypadku wielu nowotworów szansa na wyleczenie znacznie wzrasta, jeśli choroba zostanie rozpoznana we wczesnym stadium. Niestety w większości przypadków pierwsze objawy nowotworów złośliwych pojawiają się dopiero wówczas, gdy choroba jest już zaawansowana. Dlatego tak ważne są badania przesiewowe, które pomagają w wykryciu choroby we wczesnej, zwykle bezobjawowej fazie rozwoju. Ich systematyczne przeprowadzanie mogłoby radykalnie ograniczyć umieralność na niektóre z nowotworów, w tym nowotwory jelita grubego, z których nadal korzysta bardzo mało osób. Analizy własne Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu wskazują na drastycznie niski procent objęcia populacji badaniami kolonoskopowymi – na poziomie ok. 4% populacji.
Badanie mogą wykonać::
– osoby w wieku 50 – 65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego,
– osoby w wieku 40 – 49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego.
Badanie kału na krew utajoną przeznaczone jest dla osób w przedziale wiekowym 40-65 lat i jest to ogólnie przyjęte w diagnostyce wczesnego rozpoznania raka jelita grubego nieinwazyjne i łatwe do wykonania samodzielnie przez pacjenta narzędzie w badaniach przesiewowych. Test służy do ilościowego oznaczania krwi utajonej w kale, która nie jest widoczna gołym okiem. Nieprawidłowy wynik sugeruje, że może wystąpić krwawienie w przewodzie żołądkowo-jelitowym, które wymaga dalszych badań. Dodatni wynik testu jest wskazaniem do wykonania kolonoskopii.
Reklama
Reklama
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS