Data dodania: 2020-01-22 (10:36) Komentarz surowcowy DM BOŚ
ROPA NAFTOWA: W bieżącym tygodniu notowania ropy naftowej znajdują się pod presją podaży. Dzisiejszy poranek przynosi dalsze osuwanie się cen tego surowca w dół. Notowania ropy gatunku WTI poruszają się w okolicach 58 USD za baryłkę, podczas gdy ceny ropy Brent niewiele przekraczają 64 USD za baryłkę.
Stronie podażowej na rynku ropy naftowej sprzyjały wczorajsze słowa Fatiha Birola, szefa Międzynarodowej Agencji Energetycznej (International Energy Agency, IEA). Podczas trwającego obecnie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos powiedział on, że w I kwartale 2020 r. oczekiwana jest nadwyżka na globalnym rynku ropy naftowej, wynosząca około milion baryłek dziennie.
Nadwyżka będzie miała miejsce nawet pomimo cięć produkcji ropy naftowej w ramach porozumienia OPEC+. Większość wzrostu podaży ropy wynika bowiem ze zwiększonego wydobycia w krajach spoza kartelu, takich jak Stany Zjednoczone, Brazylia, Norwegia czy Gujana.
Perspektywy nadwyżki ograniczają potencjał wzrostowy notowań ropy naftowej. Nie oznacza to jednak, że zwyżki są całkowicie wykluczone. Istotnym czynnikiem cenotwórczym pozostaną bowiem napięcia polityczne w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie.
PSZENICA
Pszenica w USA najdroższa od sierpnia 2018 r.
Notowania pszenicy pną się systematycznie w górę już od początku września ubiegłego roku. Cena tego zboża w Stanach Zjednoczonych, która niecałe pięć miesięcy temu oscylowała w okolicach 4,60 USD za buszel, obecnie porusza się powyżej poziomu 5,80 USD za buszel. To najwyższy poziom cen pszenicy w Stanach Zjednoczonych od początku sierpnia 2018 r.
Od wielu tygodni inwestorzy na rynku pszenicy śledzą w szczególności sytuację na rynku pszenicy w Rosji i na Ukrainie. Lokalne ceny zboża z rejonu Morza Czarnego w ostatnim czasie bowiem wzrosły, a niejednokrotnie pojawiały się informacje o możliwym wprowadzeniu pewnych limitów eksportu pszenicy z Rosji.
Dodatkowo, problemem są oczywiście problemy z produkcją pszenicy w Australii (pojawiające się już trzeci rok z rzędu), a także strajk pracowników transportu publicznego we Francji, który sparaliżował m.in. transport kolejowy oraz operacje w portach – co z kolei sprawiło, że francuscy rolnicy mają trudności z dostarczeniem zboża do portów eksportowych.
Okolice 5,90-6,00 USD za buszel są obecnie najbliższym technicznym oporem na wykresie cen pszenicy w USA. Mogą one wywołać mocniejszą reakcję strony podażowej, jednak nie zatrzymają wzrostów, jeśli uwarunkowania fundamentalne nadal będą sprzyjać kupującym.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
2020-01-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Temat blokady kluczowego ropociągu i zatrzymania produkcji na istotnych polach naftowych w Libii rozgrzewa inwestorów na rynku ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia. Niemniej, presja na wzrost cen ropy widoczna była w zasadzie tylko tuż po weekendzie.
2020-01-16 Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się w miarę neutralnie. Co prawda w ciągu dnia pojawiła się duża presja podażowa na wykresie cen tego surowca, jednak później ceny ropy odrobiły większość strat i ostateczna zniżka była symboliczna.
2020-01-13 Komentarz surowcowy DM BOŚ
ROPA NAFTOWA: Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczyna się spokojnie. Po ubiegłotygodniowej spektakularnej zniżce cen tego surowca, obecnie notowania ropy poruszają się w konsolidacji. Notowania amerykańskiej ropy WTI oscylują w okolicach 59 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent porusza się w rejonie 65 USD za baryłkę.
2020-01-08 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wzrost napięć na Bliskim Wschodzie sprawia, że inwestorzy na rynkach surowcowych zwrócili swoją uwagę nie tylko na notowania ropy naftowej, lecz także na ceny złota. Dzisiaj notowania żółtego kruszcu zwyżkowały do poziomów przekraczających 1600 USD za uncję, czyli do najwyższego poziomu od prawie siedmiu lat.
2020-01-07 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczął się od dużych wahań cen tego surowca. Notowania ropy wczoraj dynamicznie wzrosły, wybijając się chwilowo na najwyższe poziomy od kwietnia/maja 2019 roku – jednak później równie gwałtownie spadły, doprowadzając do w miarę neutralnego zakończenia całej poniedziałkowej sesji, w rejonie piątkowego zamknięcia.
2020-01-02 Komentarz surowcowy DM BOŚ
2019 rok na globalnych rynkach surowcowych był okresem przewagi strony popytowej, aczkolwiek nie brakowało również surowców i towarów, które zakończyły go na minusie. Najsłynniejszy indeks surowcowy, CRB, wzrósł z okolic 170 pkt. do 185 pkt, czyli zyskał w 2019 roku około 9%.
2019-12-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Dzisiejsza sesja na rynku ropy naftowej rozpoczyna się od spokojnej konsolidacji. Notowania europejskiej ropy Brent poruszają się w okolicach 67 USD za baryłkę, podczas gdy ceny ropy WTI oscylują w okolicach 61,70 USD za baryłkę. W przypadku obu rodzajów surowca, mamy do czynienia ze stabilizacją notowań, a nawet delikatną presją wzrostową.
2019-12-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu notowania ropy naftowej kontynuują ruch wzrostowy. Aktywność inwestorów jest co prawda obniżona ze względu na świąteczne dni, co umniejsza nieco znaczenie tej zwyżki – niemniej, końcówka tego tygodnia, a tym samym końcówka bieżącego roku, ma szansę upłynąć pod znakiem wyraźnych wzrostów. Cena ropy WTI oscyluje obecnie tuż poniżej 62 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent poruszają się w okolicach 67 USD za baryłkę.
2019-12-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po spadkowej piątkowej sesji, notowania ropy naftowej rozpoczynają bieżący tydzień od delikatnych zniżek. Niemniej, presja strony podażowej na wykresie cen ropy jest relatywnie niewielka, a potencjał spadkowy notowań tego surowca jest ograniczony w obliczu optymizmu wokoł kwestii złagodzenia relacji handlowych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami.
2019-12-19 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania złota nadal tkwią w ruchu bocznym. Już od kilku dni cena złota oscyluje w okolicach 1480 USD za uncję przy niewielkiej zmienności. Niewykluczone, że obserwowana obecnie konsolidacja buduje podwalinę pod dynamiczniejszy ruch notowań tego kruszcu. Cena złota wydaje się niewzruszona w obliczu pojawiających się ostatnio informacji politycznych i gospodarczych.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS