A A+ A++

Przez dwa dni mieszkańcy gminy Polkowice powyżej 40. roku życia mogą wykonać bezpłatne badania w kierunku osteoporozy. Zarejestrowało się bardzo dużo osób.

Mobilna pracownia densytometryczna stanęła na polkowickim Rynku. Po wypełnieniu ankiety przeprowadzane jest badanie. Na czym ono polega?

Mężczyzna w niebieskiej koszulce i granatowych spodniach leży na niebieksiej kozetce. Nad nim wisi urządzenie białe do badania kości. – Badanie jest bezinwazyjne, bezbolesne i szybkie, trwa od trzech do pięciu minut, wykonywane jest na zasadzie prześwietlenia, ale nie jest to promieniowanie X, tak jak w rentgenie, ale promieniowanie jonizujące DXA – wyjaśnia Grzegorz Juszczuk, technik densytometrii. – Wynik jest podawany na miejscu.

Zainteresowanie bezpłatnym badaniem w kierunku osteoporozy jest bardzo duże. Do mobilnej pracowni przychodzą całe rodziny, co świadczy też o tym, że coraz więcej mieszkańców naszej gminy docenia znaczenie profilaktyki zdrowotnej.

– Warto się badać – zapewnia Cecylia Orzechowska, polkowiczanka. – Wcześniej, też w ramach badań profilaktycznych, robiłam USG tarczycy i wyszło mi, że mam chorą tarczycę, a nie wiedziałam o tym. Na badanie gęstości kości też się zapisałam – dodaje.

– Z wiekiem wszystko przychodzi, to trzeba też badać kości. Trzeba dbać o zdrowie – dodaje pani Aleksandra, także mieszkanka miasta.

Oprócz programów i zadań, z których mieszkańcy mogą bezpłatnie korzystać w ramach Polityki Zdrowotnej Burmistrza Polkowic Łukasza Puźnieckiego, gmina organizuje wiele dodatkowych akcji profilaktycznych.

– Profilaktyka to jedna z najważniejszych rzeczy, jeśli chodzi o ochronę zdrowia i staramy się poprzez różnego rodzaju akcje właśnie taką profilaktykę mieszkańcom gminy zapewnić – podkreśla burmistrz Łukasz Puźniecki. – Tym razem to badanie kości i cieszę, że jest tak duże zainteresowanie. Ilość zapisów pokazała też, że takie akcje są bardzo potrzebne – zaznacza.

Osteoporoza jest chorobą dotykającą coraz większej liczby osób w naszym kraju. Cierpi na nią około 2,7 miliona ludzi. Rozwija się bezobjawowo. Powoduje zmiany w strukturze kości, przez co są one coraz słabsze i bardziej podatne na złamania.

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do badania densytometrycznego jest ciąża. Nie powinno się go też wykonywać w ciągu dwóch dni po podaniu środka kontrastowego (np. po tomografii komputerowej z kontrastem).

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLosy Krychowiaka w reprezentacji z dużym znakiem zapytania. WIDEO
Następny artykułSpotkanie z Martą Budzyńską, dziennikarką telewizji Polsat