A A+ A++

Specjalista od automatyki i sterowania, ceniony nauczyciel akademicki, wielki patriota, rektor Politechniki Warszawskiej w latach 1981–1985 i rodowity poznaniak zmarł w wieku 97 lat. Uczelnia poinformowała o jego śmierci 7 marca.

Prof. Władysław Findeisen urodził się 28 stycznia 1926 w Poznaniu, ale po przeprowadzce do Warszawy tam ukończył już szkołę powszechną. Brał udział w Powstaniu Warszawskim, uczestniczył w walkach w Śródmieściu i na Mokotowie, a po upadku powstania trafił do obozu jenieckiego w Niemczech.

Po zakończeniu wojny rozpoczął studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej, które ukończył w 1949 roku. W 1954 roku obronił doktorat i zorganizował na Wydziale Łączności Katedrę Automatyki i Telemechaniki, którą kierował od 1955 roku. W 1971 został profesorem zwyczajnym. Swoja katedrą przekształconą w 1971 roku w Instytut Automatyki kierował do 1981 roku.

11 kwietnia 1981 roku profesor został wybrany rektorem Politechniki Warszawskiej – w wyjątkowo trudnym czasie dla Polski i uczelni – i wykazał się niezwykłymi umiejętnościami w rozwiązywaniu konfliktów związanych ze strajkami studenckimi jesienią 1981 roku oraz prowadzeniem uczelni w stanie wojennym. W 1985 r., z powodów politycznych, został odwołany ze stanowiska przez Ministra Szkolnictwa Wyższego.

Prof. Findeisen był uczestnikiem obrad Okrągłego Stołu (1989), a w latach 1989–93 senatorem. Został odznaczony Orderem Orła Białego, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Edukacji Narodowej, Krzyżem Armii Krajowej, Warszawskim Krzyżem Powstańczym i Medalem „Zasłużonemu dla Kościoła i Narodu”. W 2020 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Stołecznego Warszawy.

„Prof. Findeisen był wielkim przyjacielem i wspaniałym ambasadorem Politechniki Warszawskiej, autorytetem i uosobieniem najważniejszych uniwersyteckich wartości” – czytamy na stronie uczelni. – „W naszej pamięci pozostaną jego odwaga, mądrość i życzliwość”.

Podziel się:
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSiostry prałata Jankowskiego kontra Agora. Zapadł wyrok w sprawie głośnego reportażu
Następny artykułSkandaliczne zachowanie trenera Itasu