A A+ A++

Niepodległa Polska i III RP dba właściwie, by tych bohaterów godnie czcić – jest mnóstwo pomników, placów i ulic w całej Polsce, nie tylko w Warszawie. Także Dmowskiemu, którego – powtarzam – nie jestem entuzjastą. I dlatego nie popieram i nie pochwalam pomysłu, by zmienić w Warszawie plac Dmowskiego na plac Praw Kobiet.

Żeby było całkowicie jasne: całym sercem popieram walkę kobiet o swoje prawa, popieram i podziwiam całym sercem nasze kobiety. Ale jest tyle miejsc w Warszawie, gdzie można by je godnie uczcić.

Nie ma w historii i życiu tak, że ludzie są albo świętymi albo łajdakami. Nic nie jest czarno-białe. Przecież takiego Piłsudskiego po zamachu majowym w 1926 roku trudno nazwać wzorem demokracji i szanowania prawa i konstytucji. Wręcz przeciwnie – zachłysnął się dyktaturą, a przeciwników politycznych uwięził. Ale to nie znaczy, że z tego tylko powodu trzeba burzyć jego pomniki i zmieniać nazwy ulic na takie, które politykom pasują do aktualnej polityki.

W praktyce, że jak przyjdzie inna ekipa polityczna, to zmieni nazwę Rondo Praw Kobiet na inną. Tak nie można, musi być ciągłość historyczna. Nie da się w nieskończoność lustrować placów i ulic.

A i tak, niezależnie od oficjalnego patrona, mieszkańcy będą takie miejsca nazywać po swojemu. Tak jak w PRL – warszawiacy nie mówili plac Komuny Paryskiej, tylko plac Wilsona. Albo na miejsce przy stacji metra Centrum mówi się po prostu „patelnia” i jestem pewny, że gdyby komuś przyszło do głowy zmienić jego nazwę na plac Żołnierzy Wyklętych, to nikt by jej nie używał.

Czytaj więcej: Dmowski uważał, że istnieje jeden wróg wspólny dla wszystkich europejskich ludów – Żydzi. Czy minister Gliński opowie to w muzeum jego imienia?

Prof. Tomasz Nałęcz – historyk, publicysta, polityk (był wieloletnim posłem, wicemarszałkiem Sejmu RP), doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego. Autor m.in. “Józef Piłsudski – legendy i fakty” (razem z Darią Nałęcz), “Polska Organizacja Wojskowa 1914-1918″, “Spór o kształt demokracji i parlamentaryzmu w Polsce w latach 1921 – 1926″

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRodzaje kart płatniczych
Następny artykułDrony nad Sosnowcem później, niż zakładano. Konieczna analiza ryzyka