Order Orła Białego to najstarsze i najwyższe odznaczenie państwowe. Jest przyznawane za wybitne zasługi cywilne i wojskowe przez Prezydenta. Wyróżnienie to jest przyznawane od 1705 roku.
W uznaniu znamienitych zasług dla rozwoju polskiej medycyny, w szczególności na rzecz osób z zaburzeniami komunikacji międzyludzkiej, za osiągnięcia w działalności naukowej, klinicznej, dydaktycznej i organizacyjnej oraz za popularyzowanie polskiej myśli naukowej na świecie – brzmi oficjalne uzasadnienie odznaczenia.
Prezydent Andrzej Duda w przemówieniu towarzyszącym wręczeniu odznaczeń Orła Białego podkreślił, że prof. służy całe swoje życie ratując zdrowie Polaków, przez przywracanie im słuchu czy dawanie słuchu tym, którzy nigdy nie słyszeli.
Dziękuję za niezwykły wkład w rozwój nauki na świecie. Laryngologii, otolaryngologii, foniatrii czy audiologii. Wszystkich tych dziedzin, którymi pan profesor sam i ze swoim zespołem się zajmuje. W Centrum Słuchu w Kajetanach, które pan profesor stworzył, które jest sławnym ośrodkiem na całym świecie. Profesor jest autorem ponad 5 tysięcy publikacji. Ma na swoim koncie ponad 130 różnego rodzaju odkryć i innowacji, 14 patentów. 20 tysięcy zabiegów operacyjnych, które pan profesor prowadził lub w nich uczestniczył. Z całą pewnością to już nie dziesiątki ale setki tysięcy ludzi, którym pan pomógł. Dziękuję w imieniu Rzeczypospolitej i w imieniu tych, którym pan pomógł, którym umożliwił Pan normalne funkcjonowanie. Dziękuję, że przez tyle lat profesor wyrównuje szanse i usuwa bariery. To nie do przecenienia – powiedział Prezydent RP Andrzej Duda.
Prof. dr hab. n. med. dr h.c. multi Henryk Skarżyński to światowej sławy otochirurg i specjalista z otorynolaryngologii, audiologii, foniatrii i otolaryngologii dziecięcej. Od 1996 r. dyrektor resortowego Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. Od 1994 r. Specjalista Krajowy ds. Audiologii, a następnie Konsultant Krajowy w dziedzinie Audiologii i Foniatrii, od 2011 r. Konsultant Krajowy w dziedzinie Otorynolaryngologii. Pierwszy w Polsce wszczepił implanty: ślimakowe (1992), na przewodnictwo kostne u dzieci (1997), do pnia mózgu (1998), ucha środkowego (2003). Praktycznie wdrożył w Polsce prawie wszystkie systemy wszczepialne poprawiające słuch. Był także pionierem tych rozwiązań w Europie i świecie.
Wśród jego dokonań znajduje się zapoczątkowanie, w 1997 r., pierwszego w świecie programu leczenia częściowej głuchoty i zachowania przedoperacyjnych resztek słuchowych. W 2002 r. zoperował pierwszego w świecie pacjenta dorosłego z klasyczną częściową głuchotą, a w 2004 r. pierwsze w świecie dziecko z takim typem niedosłuchu. Uważana za jego specjalność metoda chirurgiczna, znana jako „metoda Skarżyńskiego”, do której opracował nową elektrodę i procedurę chirurgiczną, została wdrożona w kilkudziesięciu światowych ośrodkach. W konsekwencji pozwoliło to od roku 2014 na znaczne rozszerzenie wcześniejszych wskazań do leczenia z użyciem różnych implantów oraz zidentyfikowania nowych, liczących dziesiątki milionów grup docelowych pacjentów zwłaszcza w wieku senioralnym. Dzięki temu uzyskał pierwsze w świecie wyniki po połączeniu słuchu naturalnego i elektrycznego uzyskanego za pośrednictwem implantu u dzieci i dorosłych.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS