A A+ A++

Skwer znajdujący się w przy Stawie Komtura ma swojego patrona. Jest nim prof. Bohdan Rymaszewski, historyk, architekt i zabytkoznawca, który w latach 1957-1971 był Miejskim Konserwatorem Zabytków w Toruniu.

1 października 2019 roku Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków zwróciło się do Rady Miasta Torunia z prośbą o nadanie nazwy prof. Bohdana Rymaszewskiego właściwemu miejscu na toruńskiej starówce. Wnioskodawcy zaproponowali, żeby był to skwer w zachodniej części Stawu Komtura, ponad boiskiem zlokalizowanym wewnątrz stawu. Miejsce to objęte jest między innymi wpisem na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, co w całej rozciągłości wpisuje się w zakres merytorycznych działań, jakimi zajmował się profesor. Stosowna uchwała została przyjęta 15 września br., a dziś, 19 października 2022 roku, odbyło się uroczyste odsłonięcie tablic.

– Bardzo dziękuję władzom Stowarzyszenia za inicjatywę nadania tej nazwy. Za pamięć o ludziach, którzy tworzyli nasze miasto, przysparzali mu chwały i sukcesów. Dziękuję za to, że możemy się w tym miejscu spotkać symbolicznie, poprzez nadane imię, z panem profesorem Bohdanem Rymaszewskim – mówił prezydent Michał Zaleski.

W uroczystości wzięła udział żona profesora, Maria Rymaszewska:

– Toruń jest dziś tak przepięknym miastem, że my tu wchodząc w te ulice dosłownie pokłony bijemy. Przed Toruniem oczywiście, jego urodą i całym pięknem, ale też przed władzami toruńskimi, które tak wspaniale się tym miastem opiekują. Tak tą pieczę roztaczają, że to widać na każdym kroku. Kłaniamy się całą rodziną panu prezydentowi i całej radzie. I dziękujemy za to miejsce, które upamiętnia Bohdana – mówiła.

Wydarzenie było częścią obchodów 40-lecia działalności Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków, które odbywają się Toruniu w dniach 19-21 października 2022 roku.

Bohdan Rymaszewski urodził się 2 czerwca 1935 roku w Wilnie. Jego ojciec, Kacper Rymaszewski, był kapitanem rezerwy, który w 1940 roku został zamordowany w Charkowie przez funkcjonariuszy NKWD. Po wojnie rodzina zamieszkała w Inowrocławiu, gdzie w 1953 roku Rymaszewski zdał maturę.

Studia w zakresie zabytkoznawstwa i konserwatorstwa ukończył na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w 1957 roku, przedstawiając pracę, której promotorem był prof. Jerzy Remer, na temat zagadnień zabytkoznawczych i konserwatorskich w twórczości Stanisława Wyspiańskiego. Krótko potem objął stanowisko Miejskiego Konserwatora Zabytków w Toruniu, które piastował do 1971 roku. W tym czasie przeprowadzone zostały badania zamku krzyżackiego. Z jego inicjatywy podjęto też prace budowlano-konserwatorskie w  Ratuszu, w którym swoje miejsce znalazło Muzeum Okręgowe. Natomiast prace konserwatorskie w tzw. Arsenale stworzyły miejsce dla siedziby Muzeum Etnograficznego.

W latach 1971-1983 profesor był generalnym konserwatorem zabytków.

Bohdan Rymaszewski zmarł 23 listopada 2016 roku i został pochowany na cmentarzu w Celestynowie pod Warszawą.

Fot. Sławomir Kowalski

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAnemia u dzieci – jak wspomóc leczenie dietą?
Następny artykułŁukaszenka wzbrania się przed podjęciem tej decyzji? „Boi się reakcji społeczeństwa”