Legniccy policjanci zatrzymali kobietę i mężczyznę, którzy w Prochowicach wprowadzali do obiegu fałszywe banknoty stuzłotowe.
Informacje o podrabianych banknotach, które pojawiły się na terenie miasta, dotarły do prochowickiego komisariatu kilka dni temu. Sprawą intensywnie zajęli się miejscowi policjanci wespół z kolegami z Legnicy. Trop doprowadził ich do dwojga mieszkańców Prochowic.
Pierwsza z podejrzanych osób to 25-letni mężczyzna, który przekazał fałszywy banknot pracownikowi stacji paliw i poprosił o jego rozmienienie. Kilka dni później na tej samej stacji użył falsyfikatu przy płaceniu za zakupy. Kiedy pracownik zorientował się, że banknot został podrobiony, mężczyzna stał się agresywny. Grożąc sprzedawcy pozbawieniem życia, zażądał zwrotu fałszywki, po czym się oddalił.
W proceder zamieszania jest jeszcze 34-letnia kobieta. Według ustaleń policjantów, przekazywała innym osobom fałszywe stuzłotówki.
Podejrzani zostali zatrzymani. Funkcjonariusze zabezpieczyli kilkanaście podrobionych banknotów, co łącznie z innymi dowodami pozwoliło postawić parze kilka zarzutów wprowadzenia do obrotu fałszywego środka płatniczego.
– O dalszym losie zatrzymanych zadecyduje sąd. Może im grozić do 10 lat pozbawienia wolności. Prokurator Rejonowy w Legnicy na wniosek policjantów zastosował wobec nich dozór policyjny – informuje kom. Jagoda Ekiert, oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Legnicy.
Policjanci apelują do wszystkich, a w szczególności sprzedawców, aby dokładnie sprawdzali, najlepiej przy pomocy testerów UV, przyjmowane banknoty.
– W przypadku ujawnienia podejrzanego banknotu, prosimy o natychmiastowe powiadomienie policji. Szybkie przekazanie informacji może pomóc w ustaleniu i zatrzymaniu przestępców wprowadzających do obrotu fałszywe środki płatnicze – dodaje Jagoda Ekiert. I przypominamy o podstawowych cechach różniących falsyfikaty od oryginalnych banknotów, takich jak brak znaków wodnych, brak zabezpieczeń widocznych w świetle UV, brak zabezpieczeń wykonanych farbą metalizowaną i zmienną optycznie, brak zabezpieczeń wykonanych specjalną techniką druku, które są wyczuwalne podczas dotyku (elementy te są „wypukłe” i w charakterystyczny sposób wyczuwane dotykiem przez przesunięcie po nich palcem lub paznokciem).
FOT. POLICJA LEGNICA
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS