A A+ A++

W komputerach stacjonarnych i laptopach możemy dziś spotkać procesory głównie od dwóch producentów: AMD oraz Intela. Choć od wielu lat te firmy walczą ze sobą o pozycję lidera, to dominujące stanowisko wciąż zajmuje Intel. Najnowsze statystyki dotyczące dostaw komputerów ukazują, jak wielka jest to obecnie przewaga. Mówimy tu o ponad 3,5-krotnie większym udziale na tym polu niż AMD i Apple razem wzięte. Nic też nie wskazuje na to, żeby ta sytuacja miała się zmienić.

Intel po raz kolejny zajmuje pozycję lidera, ponieważ to właśnie procesory tej firmy są głównie wykorzystywane w komputerach stacjonarnych i laptopach. Przewaga jest kilkukrotnie większa niż łączny udział AMD i Apple na tym polu.

Procesory Intela nadal cieszą się największym zainteresowaniem. Nowe statystyki ukazują, jak daleko w tyle jest AMD [1]

Intel Lunar Lake z dużym wzrostem wydajności wielowątkowej względem Meteor Lake-U i to bez pomocy Hyper-Threading

Nowymi infografikami podzieliła się firma Canalys, która od dłuższego czasu analizuje rynek technologiczny. Dotyczą one globalnych dostaw notebooków oraz komputerów stacjonarnych w czwartym kwartale 2023 roku. Na prowadzenie wysuwa się Intel, który odpowiada aż za 78% wszystkich dostaw procesorów do tych urządzeń. Drugie miejsce zajmuje AMD z niemal 13% udziałem, natomiast tuż za nim znajduje się Apple. Intel może się pochwalić 50 milionami dostarczonych jednostek, co przekłada się na 3% wzrost w skali rok do roku. U AMD jest to prawie ten sam poziom, co w poprzednim okresie, z kolei Apple zanotowało 4% spadek. Dane ukazują także, że największy udział komputerów stacjonarnych i notebooków przypada na rynki: APAC (Azja i Pacyfik), a także EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka). Notebooki cieszą się największą popularnością na obszarze Greater China, czyli tym, który ma “kulturowe i gospodarcze powiązania z Chinami”. Tablety to już głównie Ameryka Łacińska oraz Północna.

Procesory Intela nadal cieszą się największym zainteresowaniem. Nowe statystyki ukazują, jak daleko w tyle jest AMD [2]

Intel Arrow Lake-S – mamy kolejne informacje o procesorach. Szykuje się brak obsługi pamięci DDR4 i funkcji Hyper-Threading

Podane wcześniej statystyki przekładają się na przychód dla Intela w wysokości 41 mld dolarów. Kolejna infografika ukazuje natomiast podział w omawianych dostawach na producentów komputerów. Z procesorów Intela najbardziej korzysta Lenovo (25%), HP (23%) i Dell (19%). W przypadku AMD jest dość podobnie, choć na ostatniej (z pierwszych trzech) pozycji zamiast Della znalazł się ASUS. W 2024 roku możemy się spodziewać małej ofensywy ze strony Qualcomma, wszak zostaną wprowadzone układy Snapdragon X Elite, które znajdą się w komputerach z systemem Windows na pokładzie. Na koniec można wspomnieć, że udział MediaTeka zwiększył się o 27% dzięki wkroczeniu na rynek Chromebooków.

Procesory Intela nadal cieszą się największym zainteresowaniem. Nowe statystyki ukazują, jak daleko w tyle jest AMD [3]

Procesory Intela nadal cieszą się największym zainteresowaniem. Nowe statystyki ukazują, jak daleko w tyle jest AMD [4]

Źródło: Canalys

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNadzwyczajna sesja o cenach ciepła
Następny artykułMENNICA: Złożenie przez Emitenta oferty w przetargu