Niedawne przecieki wydajności procesorów Intel Rocket Lake mogły rozbudzić wyobraźnię – wszystko wskazywało na to, że nowe układy Niebieskich zostawią daleko w tyle wszystkich konkurentów, i to mimo nie najnowszej litografii 14 nm. Imponowały zwłaszcza świetne wyniki w testach jednego wątku, które mogą być szczególnie istotne dla graczy. Jak jednak pokazały późniejsze testy niektórych zagranicznych serwisów, w praktyce nie jest wcale tak różowo. Jakby tego było mało, właśnie okazuje się, że lepszy wynik od jednego z najmocniejszych modeli z całej rodziny jest w stanie wyciągnąć… procesor ARM od Apple. Do sieci trafiły właśnie zaskakujące wyniki modelu M1 z testu PassMark.
Apple M1 uzyskał w PassMarku aż 3550 pkt w teście pojedynczego wątku, co oznacza, że to drugi najlepszy chip w tej kategorii. Mocniejszy jest tylko Intel Core i9-11900K z wynikiem 3741 pkt.
Apple M1X – poznaliśmy częściową specyfikację topowego ARM dla laptopów MacBook Pro oraz komputerów Mac Pro
Apple M1 to procesor wyprodukowany przy użyciu litografii 5 nm. Jest oparty na architekturze ARM i wyposażony został w cztery wysokowydajne rdzenie o nazwie kodowej Firestorm i cztery wysokowydajne rdzenie Icestorm. Budowa układu przypomina układ ARM DynamicIQ (następca big.LITTLE) lub hybrydowy model Intel Lakefield. Maksymalne taktowanie wynosi 3,2 GHz. a TDP tego chipu to zaledwie 15,1 W. Mimo tego w benchmarku PassMark procesor uzyskał aż 3550 pkt w teście pojedynczego wątku, co oznacza, że to drugi najlepszy chip w tej kategorii. Mocniejszy jest tylko Intel Core i9-11900K z wynikiem 3741 pkt.
Apple iPad Pro 2021 z chipem M1 i portem Thunderbolt – Rynek tabletów czekają zmiany, do których inni muszą się dostosować
Co najciekawsze, nawet Core i7-11700K z wynikiem 3542 pkt znalazł się tuż za jednostką Apple, choć w tym przypadku różnica jest tak minimalna, że właściwie ociera się o błąd pomiarowy. Niewykluczone, że Rocket Lake i tak będzie górą, gdy gotowy będzie najnowszy mikrokod dla płyt głównych z serii 400 i 500. Mimo to wydajność M1 robi wrażenie. Zgoła inaczej sytuacja prezentuje się w testach wielowątkowych, gdzie procesor Apple ze względu na brak dodatkowych wątków nie jest już w stanie konkurować z wieloma desktopowymi układami.
Źródło: Notebookcheck, VideoCardz
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS