Pomyślnie zakończył się rozruch instalacji odzysku ciepła ze spalin w Ekospalarni. Wykonawca inwestycji przystąpił do procedur ruchu regulacyjnego.
Uruchomiono część instalacji odzysku ciepła, która współpracuje z linią nr 1, w ten sposób została wyprodukowana, a następnie wprowadzona do sieci ciepłowniczej, pierwsza partia ciepła odzyskanego ze spalin w Ekospalarni. Po raz pierwszy średnia moc cieplna wyprowadzana z ZTPO podczas zmiany nocnej z 8 na 9 marca wynosiła 41,4 MW, co przełożyło się na ok 200 GJ dodatkowej energii.
– Po pierwszych pozytywnych wynikach prace związane z ruchem regulacyjnym instalacji odzysku ciepła są kontynuowane i z dużą dawką optymizmu patrzymy w przyszłość, w kontekście potwierdzenia parametrów gwarantowanych i przekazania instalacji do eksploatacji – zaznacza Jarosław Kołodziejczyk, dyrektor Jednostki Realizującej Projekty Energetyczne.
W lutym zakończyły się prace budowlane. Zainstalowano m.in. elementy wypełnień skruberów, pompy oczyszczalni kondensatu, pompy kondensera i schładzacza. Zakończono również dostawy drobnych elementów sterowania.
– Robimy wszystko, by Kraków był miastem całkowicie niezależnym energetycznie, a mieszkańcy płacili jak najmniej za energię elektryczną i cieplną. Instalacja odzysku ciepła ze spalin to ważna inwestycja, która zwiększa efektywność produkcyjną zakładu – podkreśla Tadeusz Trzmiel, prezes zarządu KHK S.A.
Instalacja odzysku energii ze spalin to trwająca inwestycja, która ma zwiększyć efektywność energetyczną zakładu. Dzięki niej będzie można produkować więcej ciepła w zimie i prądu latem, nie zwiększając przy tym ilości spalanych odpadów. W tej inwestycji ważne są aspekty ekologiczne – instalacja ta spowoduje jeszcze mniejszą emisję CO2 do środowiska, obniży temperaturę spalin oraz pozwoli na znaczną oszczędność wody. W 2022 roku przekazaliśmy do miejskiej sieci ciepłowniczej 1 milion GJ energii cieplnej, co stanowi ok 10% zapotrzebowania Krakowa. Po oddaniu do użytku instalacji wynik ten wzrośnie o kilka procent.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS