A A+ A++

W środę uczniowie pisali język polski, dziś zmierzą się z matematyką, jutro z językiem obcym. Wszystkie egzaminy zaplanowano na godz. 9, na ich napisanie przewidziano 170 minut. Odbywają się w szkołach w zaostrzonym reżimie sanitarnym. Nie są obowiązkowe.

W wytycznych dotyczących próbnych matur czytamy, że może przyjść na nie wyłącznie osoba zdrowa, „bez objawów chorobowych kompatybilnych z objawami COVID-19”. Zasada ta obowiązuje zdających, nauczycieli i innych pracowników szkoły. Czekając na wejście do szkoły albo sali egzaminacyjnej, uczniowie mają zachować odstęp co najmniej 1,5 m, mieć zakryte usta i nos.

Matury 2021 będą łatwiejsze

Marek Gaweł, dyrektor LO nr 18 w Krakowie: – Trzeba było przywołać kilka młodych osób do porządku, bo przyszli z maseczkami opuszczonymi na brody. Tak się cieszę, że w ogóle ich zobaczyłem. Szkoła bez uczniów jest potwornie pusta, to nie szkoła.

Szkoły średnie są zamknięte od połowy października. Lekcje odbywają się zdalnie.

To powód, dla którego w tym roku matury będą łatwiejsze. Jako drugą przyczynę minister edukacji Przemysław Czarnek podaje strajk nauczycieli w kwietniu 2019 roku. – Egzamin musi być adekwatny do wiedzy, którą uczniowie mogli posiąść w szkołach – wyjaśnił na konferencji prasowej i przyznał, że zdalne lekcje nie mogą się równać lekcjom w szkole, a przez nauczycielski strajk uczniowie stracili miesiąc nauki.

Potrzebny do opanowania na maturę materiał został okrojony do 20-30 proc. Zniesiono obowiązek zdania przynajmniej jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Nie będzie egzaminów ustnych z języka polskiego i obcego. Na matematyce (poziom podstawowy) ograniczono wymagania dotyczące funkcji i graniastosłupów, w całości zredukowano wymagania dotyczące brył obrotowych i wymagania z IV etapu edukacyjnego dotyczące ostrosłupów – o tym wszystkim pisaliśmy już w „Wyborczej”.

Język polski na próbnej maturze

Jak wybory człowieka wpływają na jego życie? (na podstawie „Pana Tadeusza”), Czy sztuka może przynieść odpowiedzi na pytania o kondycję ludzką? (na podstawie „Ludzi bezdomnych”) oraz interpretacja wiersza Leśmiana „Z lat dziecięcych” – to tematy, z którymi w środę na języku polskim (poziom podstawowy) mierzyli się przyszli maturzyści. Odpowiadali też na pytania dotyczące fragmentów tekstu Walerego Pisarka „Sztuka słuchania” oraz tekstu Sylwii Karpowicz-Słowikowskiej „Mickiewiczem inspirowanie”.

Po południu zdawali próbny egzamin z języka łacińskiego i kultury antycznej oraz z języków mniejszości narodowych (poziom podstawowy).

Centralna Komisja Egzaminacyjna przypomina nauczycielom, żeby za wyniki próbnej matury nie stawiać ocen. Powinny być przeprowadzone wyłącznie w celu zaznajomienia ucznia z egzaminacyjnym arkuszem, pokazania maturzyście, co opanował już w sposób zadowalający, a nad czym musi jeszcze popracować.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrototypowa rakieta Starship eksplodowała po lądowaniu w Teksasie
Następny artykuł'Do trzech razy sztuka'. Starship SN10 wylądował…a później eksplodował