A A+ A++

Kłopoty trawienne u psów są zjawiskiem dość częstym i zwykle nie wymagają pilnej interwencji lekarskiej. Każdy właściciel psiaka powinien jednak być wyczulony na niepokojące wygnały i jak najszybciej zapewnić zwierzakowi niezbędną pomoc. Sprawdź, jak domowymi metodami wesprzeć psa w zwalczaniu dolegliwości żołądkowych.

Problemy żołądkowe u psa: przyczyny i objawy

Zaburzenia pracy układu pokarmowego to stosunkowo częsta przyczyna wizyt psów w gabinetach weterynaryjnych. Do ich przyczyn można zaliczyć zatrucia pokarmowe, nietolerancje, alergie czy pasożyty. Czasem niestrawność spowodowana jest także problemami behawioralnymi. Warto wiedzieć, że kłopoty z trawieniem może spowodować także niewłaściwa dieta, w tym niskiej jakości karma.

Objawy problemów żołądkowych u psa trudno przeoczyć; do najbardziej oczywistych zaliczamy biegunkę, wymioty, wzdęcia, gazy. Pies z problemami trawiennymi staje się apatyczny, ma osłabiony apetyt, może się nadmiernie ślinić. Często reaguje gwałtownie na próby dotknięcia go w okolicach brzucha.

Jeśli kłopoty trawienne u psa zdarzyły się jednorazowo, a po napadzie wymiotów lub biegunki zauważasz poprawę, z reguły nie ma konieczności pilnej interwencji weterynarza. Jeśli jednak twój pies czuje się źle dłużej niż dobę, nie zwlekaj i zapytaj specjalistę, co może być tego przyczyną. Sprawdź więcej informacji na temat troski o zdrowie czworonożnego przyjaciela: https://zwierzolubny.pl/psy/zdrowie-i-pielegnacja-psa.

Sposoby na niestrawność u psa: jak szybko mu pomóc?

Jeśli twój psiak cierpi na umiarkowaną niestrawność, nie musisz od razu kontaktować się z weterynarzem. Spróbuj pomóc mu domowymi metodami.

  • Podstawą pierwszej pomocy w niestrawności u psa jest zapewnienie mu lekkostrawnej diety. Na rynku znajdziesz karmę przeznaczoną dla psów z delikatnymi żołądkami – w przypadku wszelkiego rodzaju niestrawności jest to doskonały wybór. Taki pokarm jest bogaty w prebiotyki, które wspierają regenerację układu pokarmowego.
  • Podawaj psu małe porcje pokarmu i zrezygnuj z serwowania mu przekąsek pomiędzy posiłkami.
  • Psu z wymiotami i biegunką można podać węgiel leczniczy (1 g na 1 kg masy ciała). Węgiel wspomaga usuwanie toksyn z organizmu. Tutaj dowiesz się więcej na temat jego właściwego stosowania: https://zwierzolubny.pl/psy/zdrowie-i-pielegnacja-psa/wegiel-dla-psa.
  • Zapewnij psu dostęp do świeżej wody – to bardzo ważne zwłaszcza w przebiegu biegunki lub wymiotów.
  • Pies z niestrawnością powinien sporo wypoczywać – intensywną zabawę i długie spacery pozostaw na inny moment.
  • Obserwuj zachowanie swojego pupila; jeśli dostrzeżesz, że jego stan zamiast się polepszać pogarsza się, od razu skontaktuj się z weterynarzem.

Niestrawność u psa zawsze wymaga czujności właściciela – twoja prędka pomoc sprawi, że zwierzak szybciej odzyska zdrowie i dobre samopoczucie. Jeśli szukasz innych porad związanych z troską o pupila, zajrzyj na bloga dla fanów zwierzaków Zwierzolubny: https://zwierzolubny.pl/.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł8 powodów, dla których warto zająć się importem towarów z Chin do Polski
Następny artykułKult na Przywitaniu Lata!