„Do najczęstszych urazów stawu skokowego należą uszkodzenia torebki stawowej i więzadeł, potocznie nazywane skręconą kostką oraz złamania kostek goleni” – tłumaczy doktor Andrzej Komor, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu w Szpitalu Carolina.
„Przerwanie ciągłości więzadła lub okostnej, w których znajdują się zakończenia nerwowe, powoduje ból. To pierwszy sygnał urazu i nie powinien być bagatelizowany. Zastosowanie prawidłowego leczenia – odciążenia i unieruchomienia stawu, a w przypadku złamania kostek – nastawienia i zespolenia odłamów – blokuje patologiczną ruchomość w stawie i eliminuje lub znacznie zmniejsza ból. Podczas każdego urazu może dojść także do uszkodzenia chrząstki stawowej. Sama chrząstka nie jest unerwiona, więc jej uszkodzenie nie boli. Problem zaczyna się w sytuacji, gdy uraz spowoduje oderwanie się fragmentu chrząstki lub chrząstki z kością. W obnażonej, tzw. podchrzęstnej warstwie kości znajdują się zakończenia nerwowe i to one, podrażnione przez uraz, są źródłem bólu. Taki wolny fragment może także „pływać po stawie” aż przemieści się w pobliże torebki stawowej i zacznie ją napinać lub blokować ruch. Pacjent, poza bólem, może odczuwać także tarcie lub chrupanie w stawie i ograniczenie jego ruchomości. Taka sytuacja zawsze wymaga konsultacji ortopedycznej” – dodaje dr Komor.
Ból przewlekły występuje początkowo jedynie podczas aktywności, np. spaceru jednakże z czasem pojawia się także podczas odpoczynku.
Do najczęstszych urazów stawu skokowego należą uszkodzenia torebki stawowej i więzadeł, potocznie nazywane skręconą kostką. / iStock.com
W następstwie nieprawidłowego leczenia urazów stawu skokowego dochodzi do rozwoju zmian zwyrodnieniowych. Warto pamiętać, że nieleczona niestabilność stawu (tzw. uciekanie stawu) powoduje powolne uszkodzenie chrząstki i rozwój artrozy. W przeciwieństwie do choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego czy biodrowego, artroza stawu skokowego dotyczy w większości ludzi młodych i aktywnych zawodowo oraz sportowo.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS