A A+ A++

Wśród chorób układu krążenia to prawdziwa liderka, swoją „popularność” zawdzięcza przede wszystkim rozwojowi cywilizacyjnemu. Najczęściej występuje u pacjentów koło sześćdziesiątki, ale młodsze osoby zwykle nawet nie domyślają się, że osłabienie, męczliwość, zadyszka przy wchodzeniu po schodach albo zawroty głowy, kłopoty z koncentracją i zapamiętywaniem mogą być jej następstwami. Objawy miażdżycy faktycznie łatwo zbagatelizować – podkreśla dr Adam Golda, kardiolog.

Mówiąc najprościej, miażdżyca jest chorobą tętnic, która sprawia, że ich światło staje się coraz węższe. Tu głównym winowajcą jest blaszka miażdżycowa zbudowana w dużej mierze z cholesterolu wyrastającego ze ściany tętnicy. To powoduje upośledzenie przepływu krwi, a dalej niedokrwienie narządów. Jeśli miażdżyca dotyczy jednej z tętnic wieńcowych, które zaopatrują w krew nasz mięsień sercowy – mówimy o chorobie wieńcowej. Blaszki miażdżycowe prowadzą do zwężenia, a w skrajnych wypadkach do zamknięcia tętnic wieńcowych. To objawia się bólem wieńcowym, który występuje zwykle podczas intensywnego wysiłku i mija, gdy odpoczywamy.

Skąd się bierze choroba wieńcowa?

Czynnikiem ryzyka choroby wieńcowej jest m.in. hiperlipidemia czyli podwyższony poziom cholesterolu we krwi często związany z niewłaściwą dietą, małą aktywnością fizyczną i otyłością. Poza tym palenie papierosów, nadciśnienie tętnicze i cukrzyca  – tłumaczy dr Adam Golda.

Czy to oznacza, że golonkę, karkówkę z grilla i podobne potrawy powinniśmy na zawsze wykreślić z jadłospisu? Nie, jeśli jest to jedynie spożywanie okazjonalne, z umiarem. U pacjentów z chorobami układu krążenia zalecana jest dieta śródziemnomorska, uznawana za jeden z najzdrowszych modeli żywieniowych bazująca na pokarmach roślinnych, rybach i niskim spożyciu czerwonego mięsa – dodaje kardiolog.

Jak choruje serce u kobiet i mężczyzn?

Mężczyźni chorują częściej i mają bardziej typowe objawy. Kobiety żyją dłużej, po czasie „dorównują” panom jeśli chodzi o zapadalność na chorobę wieńcową. Te objawy typowe to ból w klatce piersiowej, najczęściej są to bóle piekące, rozpierające lub uciskowe pojawiające się w czasie wysiłku i wycofujące się w spoczynku. Należy to zgłosić kardiologowi podczas wizyty i wdrożyć dalsze postępowanie – wyjaśnia dr Adam Golda. Natomiast jeśli taki ból nas „dopadnie” i nie przechodzi do dwudziestu minut – trzeba wezwać pogotowie, po wykonaniu EKG można ocenić sytuację i podjąć decyzję, czy pacjent musi trafić jak najszybciej do ośrodka kardiologii inwazyjnej – dodaje specjalista.

Trzeba zawału, żeby zmienić nawyki?

Tu nie działa zasada rodem z warsztatu samochodowego: „dobra, naprawili mnie to jadę dalej”. Bardzo często chorzy, którzy przeszli zawał mięśnia sercowego, są przestraszeni, przerażeni. Przez pięć dni pobytu w szpitalu nie mogą palić papierosów i to jest pierwszy element mobilizujący do zmiany, w tym wypadku do pozbycia się nałogu. Wtedy chyba największa liczba pacjentów rzuca palenie. Zdecydowanie trudniej walczyć z otyłością, zmienić żywieniowe nawyki. Przyglądamy się też schorzeniom towarzyszącym u pacjenta. Z kolei pobyt na oddziale rehabilitacji kardiologicznej powinien uświadomić choremu, że ruch w tym przypadku jest formą leczenia – opowiada dr Golda.

Koordynowana opieka po zawale ratuje życie

Oczywiście zdarzają się sytuacje, w których pacjent po zawale nawet nie wykupuje przepisanych leków i nie zamierza zmieniać swoich nawyków. To jednak mniejszość. Na szczęście ta większość faktycznie czerpie korzyści z włączenia do programu KOS-Zawał, czyli koordynowanej opieki specjalistycznej po zawale. Polega to na tym, że przez dwanaście miesięcy czyli ten okres wrażliwy, chorzy są ściśle monitorowani, mają pobyt rehabilitacyjny i realną szansę na poprawę swojej sytuacji zdrowotnej – wyjaśnia kardiolog. Jak dodaje, bardzo dużym plusem jest coraz większa świadomość pacjentów, dostęp do informacji, do wytycznych dla chorych kardiologicznie. Jedyne, co musimy „przeskoczyć” to ten moment decyzji o zmianie stylu życia.

Autorka: Anna Ginał

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZostań Miss Polonia Województwa Podlaskiego 2024
Następny artykułPolicja Bytom: Weź udział w zajęciach i sprawdź, czy masz szansę zostać jednym z nas!