A A+ A++

Coraz więcej osób z Żywiecczyzny, które codziennie korzystają z pociągów spółki Koleje Śląskie, złorzeczy na przewoźnika za tragiczny rozkład jazdy, który wszedł w życie 12 grudnia 2021 roku. Pasażerowie mówią wprost, że tak źle nie było od wielu lat, a Koleje Śląskie po prostu ignorują swoich klientów.

Do naszej redakcji napisała jedna z mieszkanek Żywiecczyzny, która jako pielęgniarka zabrała głos w imieniu około 40 swoich koleżanek dojeżdżających codziennie do pracy w szpitalach w Wilkowicach, Bystrej i Bielsku-Białej. Kobieta wskazuje, że przez dziesiątki lat na trasie Zwardoń – Katowice kursował pociąg, który odjeżdżał ze Zwardonia w granicach 16.00-16.30.

Tym pociągiem dojeżdżała do pracy znaczna grupa osób mieszkających na odcinku Zwardoń – Radziechowy-Wieprz. W zależności od harmonogramu pracy jeździmy na tzw. nocną zmianę w systemie 12-godzinnym. Pracę zaczynamy o 19.00 i kończymy o 7.00 dnia następnego. Do niedawna miałyśmy dobre połączenie, aby dojechać do pracy na 19.00. Ale teraz pociąg ze Zwardonia wyjeżdża już o 15.00 i w Bielsku-Białej jest o 16.45. Musimy zatem czekać do 19.00, aby rozpocząć pracę. Kolejny pociąg wyjeżdża ze Zwardonia dopiero o 17.30 i jest w Bielsku-Białej dokładnie o 19.00. Niestety, nie mamy możliwości zdążyć na czas do pracy. Ale najgorsze jest to, że ten pociąg nigdy nie przyjeżdża do Bielska planowo. Zawsze ma opóźnienie, bo po drodze ma kilka tzw. mijanek. Dlaczego Koleje Śląskie zabrały pociąg, który wyjeżdżał ze Zwardonia w przedziale 16.00-16.30? Dlaczego skrócono trasę tego pociągu i wyjeżdża on teraz tylko z Żywca? Jaki to ma sens, że z Żywca w tym okresie odjeżdżają pociągi co 40-50 minut, a ze Zwardonia nie ma czym dojechać do Żywca? Nie ma u nas żadnej komunikacji autobusowej. Z powodu pandemii autobusy prywatnego przewoźnika praktycznie nie kursują poza godzinami nauki szkolnej, a w soboty i niedziele w ogóle nie jeżdżą! – podkreśla nasza czytelniczka.

O wyjaśnienie, z jakich powodów tak fatalnie ustalono rozkład jazdy, zwróciliśmy się do Kolei Śląskich. Na odpowiedź musieliśmy czekać aż kilkanaście dni. Tomasz Musioł, rzecznik prasowy Kolei Śląskich stwierdził, że zmiany na odcinku Żywiec – Zwardoń są ściśle związane z modernizacją węzła kolejowego Czechowice-Dziedzice.

Od 20 grudnia pociągi Zwardoń/Żywiec – Katowice kursują wydłużoną trasą ze zmianą kierunku jazdy w rejonie Zabrzegu. Spowodowało to wydłużenie czasu jazdy o 20 minut w każdą stronę. Z punktu widzenia planowania wykorzystania pociągów do obsługi poszczególnych połączeń, jest to wydłużenie pełnej trasy Katowice – Zwardoń – Katowice o 40 minut jazdy. Z tego powodu nie ma technicznych możliwości obsługi tej trasy w takim samym czasie, jaki był przewidziany w poprzednim rozkładzie. Oznacza to, że przy tej samej dostępności składów konieczne było dokonanie korekt w ofercie połączeń. Przy tak dużej skali utrudnień, które wynikają z wydłużenia czasu jazdy, dołożyliśmy starań, aby skala ograniczeń była jak najmniej odczuwalna dla pasażerów. Konieczna była korekta rozkładu jazdy poprzez skrócenie jednej pary połączeń do Żywca, w celu rozpoczęcia kolejnego kursu. Biorąc pod uwagę liczbę pasażerów, podjęto decyzję o skróceniu pary kursów odjeżdżających około 13.30 z Bielska-Białej do Zwardonia oraz około 14.30 ze Zwardonia w kierunku przeciwnym. Należy zauważyć, że wprowadzane ograniczenia mają charakter przejściowy i wynikają wyłącznie z ograniczeń technicznych. Jednak celem tych ograniczeń jest docelowe usprawnienie realizacji połączeń na linii Katowice – Zwardoń, co będzie mogło nastąpić po zakończeniu prac modernizacyjnych infrastruktury kolejowej – odpowiedział nam Tomasz Musioł.

Można się jednak zastanawiać, czy w Kolejach Śląskich nie mogli jednak „dołożyć starań, aby skala ograniczeń” była jeszcze mniej odczuwalna dla pasażerów. Zwłaszcza dla tych najwierniejszych, którzy codziennie dojeżdżają do pracy…

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNiebezpieczna pogoda w Elblągu. Drzewo spadło na dwie osoby
Następny artykułPacjenci po ciężkim przebiegu COVID-19 mogą stać się inwalidami oddechowymi