Minister ds. Środowiska, Zmian Klimatu i Energii została aresztowana w niedzielę, wraz z dwiema innymi osobami w stolicy Malediwów, Male. Pozostanie w areszcie przez tydzień – poinformowały miejscowe służby.
Areszt po przeszukaniu
Jak donoszą tamtejsze media, powodem aresztu miały być doniesienia, że Fathimath Shamnaz Ali Saleem miała uprawiać gusła przeciwko prezydentowi państwa, jednak więcej szczegółów nie podano. Policja na Malediwach odmówiła komentarza w sprawie.
Wcześniej dom minister został przeszukany. Skonfiskowano wówczas kilka przedmiotów, które według mediów miały służyć odprawianiu czarnej magii.
Wpływowa minister za kratkami
Fathimath Shamnaz Ali Saleem jest bardzo wpływowym i doświadczonym politykiem na Malediwach. Współpracowała z obecnym prezydentem kraju od lat. Była jego współpracowniczką gdy radzie miejskiej w Male, w czasie gdy Muizzu był burmistrzem stolicy. Potem była ministrem w jego kancelarii, gdy został wybrany na stanowisko prezydenta kraju we wrześniu 2023 roku.
Również były mąż aresztowanej minister współpracował z prezydentem za czasów administrowania Male, a obecnie jest ministrem w jego gabinecie.
W kwietniu Fathimath Shamnaz Ali została ministrem klimatu. To bardzo ważna funkcja w tym wyspiarskim kraju, szczególnie zagrożonym zmianami klimatycznymi i rosnącym poziomem oceanów.
Na Malediwach mnożą się spekulacje na temat możliwych prawdziwych przyczyn aresztowania wpływowej polityk. Jak informuje serwis “Maldives Voice” pojawiają się głosy, że przyczyną zatrzymania kobiety może być intryga zorganizowana przez żonę prezydenta, Sajidhę Mohamed. Minister miała nagrać, a potem opublikować występ karaoke pierwszej damy. Nie wiadomo jednak, czy faktycznie to mogło być powodem akcji służb.
Malediwy – wyspy z wyjątkową specyfiką
Podobne oskarżenia na Malediwach nie są niczym wyjątkowym. Znana jako fandita albo sihuru, jest popularnym wierzeniem wśród miejscowej ludności, mimo że według prawa islamskiego stanowi przestępstwo. Jej uprawianie może zostać ukarane przez islamski sąd wyrokiem do sześciu miesięcy więzienia. Na Malediwach islam jest religią państwową.
Mimo to mieszkańcy Malediwów powszechnie to praktykują, wierząc że przyniesie im szczęście, albo uderzy w przeciwników. Na tym tle często dochodzi do konfliktów i niepokojów, zarówno społecznych, jak i politycznych.
W kwietniu 2023 roku w Manadhoo 62-letnia kobieta została zasztyletowana przez trzech swoich sąsiadów, po tym jak oskarżono ją o odprawienie ceremonii. Nie było na to jednak żadnych dowodów.
W 2012 roku policja zerwała polityczny wiec opozycji, po tym jak organizatorów oskarżono o “rzucanie przeklętym kurczakiem” w funkcjonariuszy.
W grudniu 2015 roku tamtejsze Ministerstwo ds. Islamu ogłosiło, że zabobony szerzą się w społeczeństwie i zaleciło obywatelom unikanie tych praktyk.
Źródło: AFP, EFE.com, Maldivesvoice.com
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS