A A+ A++

Brak aktualnej elektronicznej deklaracji CIT-8 powoduje, że firmy nie mogą skorzystać z rozwiązań tarczowych i odliczyć wstecznie strat. Choć dla wielu to pilna sprawa, resort finansów się nie spieszy.

Księgowi w wielu spośród pół miliona spółek mają kłopot. Chcieliby złożyć roczną deklarację CIT-8 za 2020 r., ale nie mogą. Wprawdzie Ministerstwo Finansów już pod koniec lutego ogłosiło wzór tego zeznania, lecz wciąż nie udostępniło interaktywnej elektronicznej wersji dotyczącej ubiegłego roku. Dostępne są co prawda poprzednie wersje, ale nie można się już nimi posługiwać. Nie da się też wypełnić papierowej deklaracji, bo od kilku lat – w związku z unowocześnieniem rozliczeń – przepisy tego zabraniają.


Czytaj także:

Co prawda Ministerstwo Finansów odsunęło do końca czerwca – ze względu na koronawirusowy kryzys – termin rozliczenia podatku, ale nie wszystkich to cieszy.

– W rocznym zeznaniu może bowiem powstać nadpłata podatku, na której zwrocie zależy podatnikowi. Wielu oczekuje takiego zwrotu ze względu np. na korzystanie z ulg – zauważa doradca podatkowy Wiktor Szczypiński. A przecież nadpłaconego podatku nie można odzyskać, jeśli się nie złoży rocznej deklaracji.

Ciekawe, że brak elektronicznego narzędzia rozliczeń występuje już drugi raz w ciągu kilku miesięcy. W lutym br., choć mali przedsiębiorcy teoretycznie mogli już rozliczać PIT za 2020 r., wciąż nie było dostępnych elektronicznych formularzy.

– Miejmy nadzieję, że to tylko urzędnicze zaniedbanie, a nie celowe działanie – mówi Joanna Kanicka, doradca podatkowy. Zwraca uwagę, że duże firmy na ogół korzystają z zaawansowanych systemów obsługi księgowej połączonych z elektronicznym systemem składania deklaracji. A te nie zawsze muszą działać poprawnie, jeśli nie będzie stosowana dotychczas udostępniana wersja dokumentu elektronicznego.

O przyczyny tej zwłoki „Rzeczpospolita” zapytała jeszcze w ubiegłym tygodniu Ministerstwo Finansów. Odpowiedź dotychczas nie nadeszła. Za to w jednym z wyja … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułInPost chce sprzedać obligacje za miliard zł
Następny artykułZaskakujące badania niemieckich naukowców. Chodzi o zakażanie się przez dzieci koronawirusem