A A+ A++

Niepłodność dotyka parę, a nie tylko kobietę. Czynnik męski jest przyczyną niepłodności u ponad 40% par, a u kolejnych ok. 20% występuje jednocześnie z czynnikiem żeńskim. Oznacza to, że problemy z jakością nasienia dotyczą ponad 60% pacjentów mierzących się z problemem niepłodności.

Kiedy naturalne sposoby zawodzą, a badania wskazują na problem z płodnością, wciąż jeszcze jest szansa na rodzicielstwo. Według raportu ESHRE coraz więcej dzieci rodzi się dzięki metodzie in vitro. Dla porównania w Danii jest to aż 5,7% narodzin, a w Polsce 1,6%.O niepłodności, według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), mówimy wtedy, gdy po 12 miesiącach regularnych starań o dzieci, wciąż nie dochodzi do zapłodnienia.  Choroba ta dotyczy ok. 1,5 miliona par w Polsce. Aby ją rozpoznać potrzebna jest wielokierunkowa i pogłębiona diagnostyka.

Częściej kobiety czy mężczyźni są niepłodni?

W przypadku zapłodnienia, zarówno czynnik żeński jak i czynnik męski mają wpływ na powodzenie w zajściu w ciążę. Istotą niepłodności u mężczyzn są głównie obniżone parametry nasienia, które wykrywane są podczas prostego badania. Podczas wizyty urolog lub androlog przeprowadza specjalistyczny wywiad lekarski, analizując m.in: przebyte choroby, styl życia czy zaburzenia seksualne. Zleca też badanie nasienia. Wynik badania (spermiogram), pokaże jakie są rzeczywiste parametry nasienia. Jeśli wyniki są poza normą, lekarz może poszerzyć  diagnostykę o USG, badania hormonalne czy genetyczne. Wszystko po to, aby wdrożyć odpowiednie leczenie, które ułatwi uzyskanie oczekiwanej ciąży.

Jak zbadać spermę?

W jaki sposób analizuje się nasienie?

Od ponad 20 lat WHO określa parametry nasienia oraz ich dolną granicę referencyjną. Wyliczenia opierają się na przykładach mężczyzn, którzy poczęli dziecko w ciągu 1 roku od rozpoczęcia starań o potomstwo. Podczas wyboru ścieżki leczenia bardzo dokładnie analizuje się wynik badania nasienia. Embriolodzy badając nasienie sprawdzają różne parametry, m.in. całkowitą liczbę plemników – wg obowiązujących norm WHO powinno być ich ponad 39 milionów w ejakulacie, koncentrację (ilość plemników w 1 ml nasienia), która powinna wynosić przynajmniej 16 milionów, ich ruchliwość postępową, która ma wykazywać przynajmniej 30% plemników czy morfologię. To głównie plemniki o prawidłowej budowie, których odsetek powinien być większy lub równy 4%.

 

Co pogarsza jakość nasienia?

Wśród winnych cukrzyca, nadciśnienie i papierosy

Lekarze wskazują głównie na choroby przewlekłe, z których najbardziej rujnujące dla płodności są cukrzyca i nadciśnienie. Winny kłopotom z jakością plemników jest także niewłaściwy styl życia – tu winowajcami są nieodpowiednia dieta, chroniczny, nierozładowany stres, siedzący tryb życia czy stosowanie używek – palenie papierosów i nadmierna ilość alkoholu.

Za mało zdrowych plemników

Co robić, gdy brak zdrowych plemników?

Zdarza się tak, że specjalista potwierdza u mężczyzny albo małą liczbę plemników – oligozoospermię, albo całkowity ich brak – azoospermię.

Kiedy pacjent z niską liczebnością plemników wyrazi chęć posiadania potomstwa, można przeprowadzić biopsję – czyli pobranie materiału bezpośrednio z jąder. Następnie posłużyć on może do przeprowadzenia inseminacji lub procedury in vitro. W przypadku całkowitego braku plemników – a dotyczy to ok. 1% męskiej populacji, możliwe jest zapłodnienie pozaustrojowe, ale wówczas do rozważenia przez parę jest skorzystanie z dawstwa nasienia – mówi dr Piotr Dzigowski, specjalista urolog, androlog kliniczny z InviMed Warszawa.

Nasienie od dawcy

Skąd jest nasienie?

W Polsce działają banki nasienia, zazwyczaj to międzynarodowe podmioty. Największe tego typu banki znajdują się w Danii i korzysta z nich cały świat, także te z Polski. W naszym kraju dawstwo nasienia reguluje Dyrektywa 2004/23/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 31 marca 2004 r. w sprawie ustalenia norm jakości i bezpiecznego oddawania, pobierania, testowania, przetwarzania, konserwowania, przechowywania i dystrybucji tkanek i komórek ludzkich, a także ustawa o leczeniu niepłodności z dnia 25 czerwca 2015 roku i rozporządzenie wykonawcze  do tej ustaw. Uregulowane  zasady związane m.in. z kwalifikacją dawców, ich wiekiem, procedurami przeprowadzania badań medycznych i genetycznych czy przechowywaniem materiału, a także gratyfikacją finansową.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKolejne warzywa posadzone. Tym razem w małych ogrodników pobawiły się przedszkolaki z “osiemnastki”
Następny artykułZ pośredniaka do szpitala. Krzysztof Leszczyk dyrektorem ZOZu