A A+ A++

Obraz o tematyce sakralnej, który powinien być (a nie był) zgłoszony organom celnym, odnaleźli funkcjonariusze KAS z przejścia granicznego w Korczowej podczas szczegółowej kontroli busa na ukraińskich numerach rejestracyjnych.

Owinięty folią obraz o wymiarach 50 x 70 cm, przedstawiający męczenników Kościoła Prawosławnego, próbował nielegalnie wwieźć do Polski 58-letni obywatel Ukrainy. Jak podała Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie:

wg wstępnej opinii zabezpieczona ikona datowana jest na przełom XIX i XX wieku. Przedstawia świętych męczenników Kościoła Prawosławnego: Michała, Teodozja, Stefana i Dymitra. Obraz wymaga dalszych szczegółowych ekspertyz, które będą przeprowadzone podczas postępowania, prowadzonego przez Podkarpacki Urząd Celno-Skarbowy w Przemyślu.

Wymogi dotyczące przewozu przez granicę dóbr kultury

Jeżeli przywóz dóbr kultury dokonywany jest z państw nienależących do UE, to należy przywożony obiekt zgłosić organom celnym w celu objęcia go procedurą dopuszczenia do obrotu lub inną procedurą celną.

 W przypadku przywozu, na dzieła sztuki i przedmioty kolekcjonerskie, w rozumieniu przepisów celnych obowiązują następujące stawki: celna: 0 proc. oraz podatku VAT 8 proc. od zadeklarowanej wartości towaru.

Jeśli chodzi o pozwolenie na wywóz zabytków z Polski na stałe, wydaje je Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, natomiast na wywóz czasowy – właściwy Wojewódzki Konserwator Zabytków. W zakresie materiałów bibliotecznych, wszystkie typy pozwoleń na wywóz wydaje Dyrektor Biblioteki Narodowej.

em.

Autor: Życie Podkarpackie

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPijany wjechał fiatem w hondę i uciekł
Następny artykułKultura na… placu Narutowicza