A A+ A++

Do samotnych porodów kobiety zostały zmuszone już w marcu ubiegłego roku, czyli od początku pandemii. W lipcu przewrócono możliwość porodów rodzinnych, jednak ostateczna decyzja dotycząca uczestnictwa osoby towarzyszącej należała do szpitali, które dysponują odpowiednim zapleczem.

Dotychczas szpitale w Rzeszowie nie decydowały się na wprowadzenie porodów rodzinnych, o co mocno apelowała Fundacja “Rodzić po Ludzku”. “Niestety, szpitale w Rzeszowie pozostają ostoją niezgodnego z zaleceniami procederu. Nadal żaden ze szpitali w tym mieście nie umożliwia porodów rodzinnych. Wiemy, że co najmniej w dwóch z nich w obecnym stanie epidemicznym jest to niemożliwe. Zachowanie dyrekcji szpitala Pro-Familia uważamy za godzące w podstawowe prawa pacjenta” – czytamy na stronie fundacji.

Dobra wiadomość dla kobiet zdecydowanych na poród w szpitalu Pro-Familia jest taka, że od 26 maja wracają porody rodzinne. To pierwszy szpital w Rzeszowie, który decyduje się na taki krok. 

Jakie warunki trzeba spełnić?

Jeżeli osoba towarzysząca nie posiada dokumentu kompletnego zaszczepienia lub dokumentu potwierdzającego przebycie zakażenia SARS-CoV-2 w ciągu ostatnich trzech miesięcy, to w dniu przyjęcia do szpitala musi mieć wykonany test antygenowy. Taki test zostanie zrealizowany w przypadku zarówno kobiety w ciąży, jak i osoby towarzyszącej. Wykonanie testu będzie bezpłatne.

W porodzie naturalnym mogą uczestniczyć wyłącznie osoby z negatywnym wynikiem. Osoby z pozytywnym testem antygenowym oraz objęte kwarantanną lub izolacją nie będą wpuszczane do szpitala.

Dodatkowo podczas procedury przyjęcia do szpitala na izbie przyjęć może przebywać tylko pacjentka. Osoba towarzysząca musi poczekać przed szpitalem aż do momentu wezwania jej na tzw. trakt porodowy.

“Jako osoba towarzysząca musisz do porodu mieć zakupiony nowy i zapieczętowany jednorazowy komplet ochrony indywidualnej, na który składają się fartuch, ochraniacze na buty oraz maseczka chirurgiczna. Ten ubiór będzie Cię obowiązywał przez cały czas trwania Twojego pobytu” – czytamy w komunikacie szpitala.

Ile czasu możemy spędzić w szpitalu?

Pacjentce można towarzyszyć maksymalnie do dwóch godzin po porodzie. Później osoba towarzysząca musi opuścić szpital.

“Jeżeli w trakcie porodu drogami natury okaże się, że konieczne jest cięcie cesarskie – personel poprosi Cię o poczekanie na korytarzu Traktu Porodowego aż do momentu narodzin Waszego maleństwa. Niestety na ten moment nie ma możliwości przebywania osoby towarzyszącej na sali po cięciach cesarskich. W takiej sytuacji nie ma też możliwości kangurowania dziecka przez Tatę” – tłumaczy Pro-Familia.

Po przewiezieniu pacjentki na oddział położniczy osoba towarzysząca zostanie poproszona o opuszczenie szpitala.

Zaznaczmy, że w dalszym ciągu wstrzymane są odwiedziny pacjentów przebywających w szpitalu.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLoteria Programu Szczepień: co tydzień dwie nagrody po 50 tys. zł, co miesiąc dwie po 100 tys. zł, a w finale dwa razy po milion zł
Następny artykułAresztowani w „sprawie TUT.by” więźniami politycznymi