A A+ A++

Od 7 czerwca w Małej Galerii Fotografii, działającej w Muzeum Historii Miasta Przemyśla, czynna jest wystawa „Priwoz” ukraińskiego artysty fotografika Sergija Gumenyuka.

„Priwoz” to słynny odeski targ, jedno z najstarszych i najbardziej tradycyjnych miejsc w Odesie, które stało się prawdziwą legendą. W XVIII wieku istniał tu Stary Rynek i Grecki Rynek. W 1804 roku zorganizowano w tym miejscu także Rzędy Rybne – część wydzieloną do handlu rybami. Na początku Priwoz był niewielkim rynkiem, przeznaczonym do handlu świeżymi produktami od miejscowych rolników i rybaków sprzedających bezpośrednio z wozów, stąd nazwa. Priwoz postrzegany był jako część Starego Bazaru, jednak od 1827 roku cały kompleks targowy został połączony i otrzymał wspólną nazwę, która przetrwała do dziś i stał się największym produktowym rynkiem w Odesie. Rynku nie oszczędziła dżuma, która zaatakowała Odessę w 1902 roku. Wtedy targ został oblany kwasem karbolowym i spalony. Potem rynek odbudowano, stosując się do podstawowych norm sanitarnych. Miejsce to służyło nie tylko do handlu. Mieszkańcy Odesy traktowali je, jako miejsce spotkań, rozmów o życiu, plotek, żartów i niezliczonych anegdot. Dzisiaj Priwoz to dwa targowiska: Kryty Priwoz oraz Nowy Priwoz i jak twierdzą miejscowi, kupić tu można absolutnie wszystko, a zrozumieć to miejsce można tylko wtedy, kiedy się je zobaczy.

Formuła wystawy (technika cyjanotypii nawiązująca do stylu retro), na jaką zdecydował się Gumenyuk oraz dobór poszczególnych kadrów, sprawiają, że odbiorca może się wczuć w magię i klimat tego niepowtarzalnego miejsca. Podczas wernisażu do galerii przyszła mieszkająca w Przemyślu rodzina z Odessy i kobieta nie kryła wzruszenia, oglądając miejsce, w którym często robiła zakupy.

J.S  

Sergij Gumenyuk – członek Narodowego Związku Artystów Fotografików Ukrainy. Mieszka w Odessie. Specjalizuje się w fotografii alternatywnej. Najczęściej tworzy w unikatowej technice cyjanotypii, a dodatkowo według autorskich receptur tonuje swoje prace, co – jak twierdzi – pozwala mu realizować twórcze projekty niemożliwe do wykonania za pomocą tradycyjnej fotografii. Brał udział w ponad 150 Salonach FIAP (Fédération Internationale de l’Art Photographique), m.in. w Niemczech, Holandii, Włoszech, Francji i Polsce. Miał 50 wystaw indywidualnych. W ubiegłym roku wystawa „Priwoz” prezentowana w formie książki była nagrodzona na Word Press Photo.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułXXVI Ogólnopolski Rodzinny Rajd Rowerowy w Tychach
Następny artykułLekcje religii w szkołach. W Poznaniu maleje udział uczniów, ale koszty rosną