„Ta ulica staje się darmowym parkingiem”
Zamieszania z ul. Klasztorną ciąg dalszy. Przypomnijmy, 2 tygodnie temu pisaliśmy o planach magistratu odnośnie zmiany organizacji ruchu na ul. Klasztornej. Rodzice uczniów Zespołu Szkół Urszulańskich nie chcą tego, by magistrat zablokował drogę, bo dzięki niej mogą podrzucić swoje dzieci pod szkołę. Urszulanki nie są bowiem placówką rejonizowaną. Przybywają do niej młodzi ludzie z całego regionu. To raz, a dwa – możliwość dojazdu pod Urszulanki ułatwia życie przede wszystkim rodzicom uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej.
Dyrekcja tej placówki była zaskoczona tym, w jaki sposób „rozmawia” z nią magistrat, choć ta szukała rozwiązania, które zadowoli dwie strony »Stuletnia szkoła potraktowana po macoszemu. Miasto chce zamknąć dojazd dla uczniów Urszulanek«
Zobacz także
Kilka dni temu do sprawy wreszcie odniósł się sam prezydent Piotr Kuczera. Już w pierwszym zdaniu opublikowanym w mediach społecznościowych wyjaśnił, że ulica „może być w przyszłości deptakiem”. Kolejny fragment wywołał najwięcej emocji.
Aktualnie postój samochodów jest dopuszczony w tym miejscu w godzinach 7 – 15 z ograniczeniem do 15 minut. Niestety najczęściej ta ulica staje się darmowym parkingiem – czytamy w poście prezydenta.
Wyjaśnia też, że zmiana organizacji ruchu wynikałaby z planów przebudowy kolejnej części Juliusza, ale o tym pisaliśmy już wcześniej.
Prezydencie, pokaż dane
Wyjaśnienia Piotra Kuczery spotkały się z licznymi komentarzami. Większość z nich była krytyczna:
– Najlepiej usuńcie wszystkie możliwe miejsca parkingowe i zostawiajmy samochody w Żorach! Czy w swoich działaniach liczycie się z mieszkańcami i ich potrzebami? Dramat
– O nie! Darmowy parking! Tak być nie będzie, trzeba zablokować wjazd
– Mam lepszy pomysł. Proponuję cały Rybnik wyłączyć z ruchu samochodowego i zrobić z niego jeden wspólny kolorowy deptak. A potem zaprosić mieszkańców do pomalowania go kredkami
– Proponuję wyłączyć z ruchu ul. Chrobrego i zrobić ją deptakiem. Oczywiście bez jakichkolwiek wyjątków i tworzenia czegoś w rodzaju samochodów uprzywilejowanych jadących do UM. Mogą parkować na parkingu wielopoziomowym.
– Już pomijając pytanie, czy faktycznie proponowane zmiany są zasadne (wg mnie nie), to mógłby mi Pan prezydent powiedzieć co złego jest w darmowych miejscach parkingowych? Dużo ostatnio poruszam się po Rybniku na rowerze, jest naprawdę ok, ale chyba zapomina Pan prezydent, że mimo wszystko to ludzie dojeżdżający do pracy potrzebują sprawnych rozwiązań komunikacyjnych, a w naszym mieście głównie poruszamy się w drodze do pracy samochodami, czy to się Panu podoba, czy nie.
– Jak nie wiadomo o co chodzi, chodzi o kasę. Postawcie parkomat z możliwością 15 min postoju, parking nie będzie już darmowy i po co cały cyrk! Wilk syty i owca cała…
Ciekawy wątek poruszył Krzysztof, jeden z internautów:
Ile mandatów za niewłaściwe (zbyt długi postój) parkowanie w tym miejscu wystawiły służby w czerwcu br. bądź wrześniu br? Skoro twierdzi Pan, że ta ulica często staje się darmowym parkingiem to chyba dysponuje Pan takimi danymi – zauważył.
Jego opinię poparł Piotr.
Takie dane jednoznacznie rozwiałyby wątpliwości i racja przesunęłaby się na jedną ze stron. Straż Miejska w Rybniku dacie radę?
Autor komentarza zgodził się z poprzednikiem.
Racja. Zadałem to pytanie, aby zweryfikować czy Pan Prezydent ma takie dane, czy wyssał tę informację z palca, aby post ładnie wyglądał. Zastanawia mnie tylko dlaczego tak długo czekam na odpowiedź, skoro takie sformułowanie padło to myślałem że dane są pod ręką.
Notabene, Krzysztof nie doczekał się odpowiedzi prezydenta.
Chyba nabrał wody w usta skoro nie potrafi w ciągu kilku godzin odpowiedzieć na tak proste pytanie – zaznaczył.
Do dyskusji włączyła się jeszcze Patrycja.
Pracuje w tej szkole ponad 10 lat, wracam o różnej porze do domu, ani razu nie widziałam tam straży miejskiej – zauważyła.
„Szokujące” dane o ul. Klasztornej
Skoro prezydent Rybnika nie podzielił się informacjami z internautami, do akcji wkroczył Rybnik.com.pl. Uznaliśmy, że o problemach drogowych można tylko wtedy mówić, gdy ma się przy sobie wymierne dane. Te natomiast dotyczą liczby przyjętych zgłoszeń i wystawionych mandatów. Cała reszta pozostaje w sferze przypuszczeń i gdybania w oparciu o doświadczenia pojedynczych osób.
Wysłaliśmy do Komendy Miejskiej Policji w Rybniku i Straż Miejskiej w Rybniku następujące pytania:
– ile mandatów wystawili strażnicy miejscy/policjanci na ul. Klasztornej kierowcom, którzy parkowali swoimi samochodami powyżej 15 minut?
– ile zgłoszeń przyjęli strażnicy miejscy/policjanci na ul. Klasztornej i czego one dotyczyły?
Poprosiliśmy o dane za cały 2023 rok z podziałem na miesiące. Zarówno w rybnickiej policji, jak i straży miejskiej usłyszeliśmy, że liczby nie są jakieś oszałamiające.
Strażnicy nałożyli w tym roku 1 mandat karny na kierowcę, który zaparkował swój pojazd na skrzyżowaniu ul. Klasztorna/Młyńska oraz pouczyli 5 osób niestosujących się do znaku B-36 (zakaz zatrzymywania się – red.) na ul. Klasztornej. Przyjęliśmy 3 zgłoszenia dotyczące nieprawidłowego postoju pojazdów na ul. Klasztornej – mówi Dawid Błatoń, rzecznik Straży Miejskiej w Rybniku.
Rybnicka policja ma jeszcze mniej danych odnośnie wystawionych mandatów na ul. Klasztornej. Mundurowi interweniowali tam w tym roku tylko 3 razy:
– 13 lutego za wykroczenie polegające na zatrzymywaniu lub postoju pojazdu
– 6 kwietnia za niestosowanie się do znaków C1 do C12 (nakaz jazdy)
– 30 kwietnia za zatrzymanie pojazdu w odległości mniejszej niż 10 metrów od skrzyżowania.
Wychodzi więc na to, że w ciągu 2023 roku służby wystawiły na ul. Klasztornej 4 mandaty. To dużo czy mało? Znów mówimy – sprawdzam!
Od Dawida Błatonia dowiedzieliśmy się na przykład, że tylko w tym miesiącu (wrzesień) strażnicy miejscy interweniowali na ul. Energetyków prawie 100 razy!
Tam obowiązuje strefa zamieszkania. Interwencje dotyczyły głównie niewłaściwego parkowania. Strażnicy rozwiązywali część spraw na miejscu, inne zostały przekazane do komendy SM lub sądu – wyjaśnia rzecznik.
No to jeszcze została policja. Wg danych, przekazanych nam przez st. sierż. Szymona Murasa z KMP Rybnik, w tym roku mundurowi najczęściej interweniowali na ul. Saint Vallier. Wystawili 15 mandatów dotyczących wykroczeń za postój i parkowanie. Policja nie ma informacji odnośnie pouczeń.
—
Nie prosiliśmy rybnickiego magistratu o zabranie głosu – zamierzaliśmy Wam pokazać liczby, by skonfrontować wypowiedź prezydenta z konkretnymi danymi, których nie pokazał rybniczanom. Mimo to otrzymaliśmy od Agnieszki Skupień, rzecznik UM w Rybniku następujący komentarz:
Ulica Klasztorna nie zostanie przebudowana z dnia na dzień. To projekt, do którego czynimy przygotowania, nie mamy go w planie budżetu na ten rok. Dlaczego go planujemy? Ze względu na działalność Edukatorium Juliusz przy tej ulicy. Działa pierwsza część a w przyszłości przymierzamy się do do otwarcia kolejnej części tego obiektu, stąd plany by ta ulicy stała się w przyszłości deptakiem. Rozmowy z przedstawicielami szkoły nadal trwają, mam nadzieję, że uda się wypracować kompromisowe rozwiązania. Dodam jeszcze, że w związku z remontem kolejnej części zabytkowego szpitala konieczna będzie przebudowa tej ulicy ze względu na konieczność właściwego odprowadzenia wód deszczowych i przebudowy sieci teletechnicznych i energetycznych.
Jakie są Wasze spostrzeżenia?
Tagi:
Klasztorna Rybnik,
Piotr Kuczera,
prezydent Rybnik,
zamknięcie ul. Klasztornej,
deptak Rybnik,
straż miejska rybnik,
policja Rybnik,
parkowanie Rybnik,
mandaty Rybnik,
Urszulanki Rybnik,
szkoła Rybnik,
Centrum Rybnik
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS