A A+ A++

Jakie będzie województwo lubuskie za 5, 10, 20 lat? Czy możemy optymistycznie patrzeć w przyszłość? Jakie wyzwania stoją przed województwem lubuskim, Gorzowem i Zieloną Górą? – zapytaliśmy naszych czytelników w marcu. Przyszło sporo odpowiedzi. Z 12 wyzwań, które najczęściej wskazywaliście, teraz wybierzmy po siedem tych najważniejszych.

Wyzwania przed jakimi stoi prezydent Gorzowa, przedstawił prezydent miasta Jacek Wójcicki:

Gorzów jest obecnie w trakcie przeprowadzania konsultacji społecznych, związanych z nową strategią rozwoju miasta w najbliższym dziesięcioleciu. Strategia stworzy ramy, w których będziemy poszukiwać rozwiązań i realizować zawarte w niej priorytety. Jakie? W kontekście rozwoju wydają się być oczywiste.

Po pierwsze człowiek. Jego rozkwit, wypoczynek oraz aspiracje. To m.in. nawiązanie do haseł, z którymi startowałem w wyścigu do prezydenckiego fotela – „Miasto to ludzie”, „Pobudzić rozwój”, czy wreszcie „Miasto dla pokoleń”. Wszystkie poruszają się wokół tego, co najważniejsze – wokół człowieka, bo to on i jego oczekiwania powinny być emanacją działań samorządu.

Jeśli człowiek i jego rozwój jest naszym priorytetem, to rozpoczynamy od służby zdrowia na wysokim poziomie oraz ścieżki opiekuńczo-edukacyjnej. Miejsce w żłobku, dostępność do przedszkola, dobra jakość w przygotowaniu do startu w szkole oraz odpowiednia infrastruktura i programy, stymulujące naukę w najmłodszych latach. Gdy te warunki będą spełnione, a mieszkańcom dostarczymy możliwość kształcenia się i rozwijania przez całe życie, to przekonamy mieszkańców, by swoją przyszłość wiązali z Gorzowem. Dziś już wiemy, że dostępność do wiedzy i możliwości rozwoju w szybko zmieniającym się świecie, to dla miast jedno z najważniejszych wyzwań, dla Gorzowa również. Dlatego kolejny etap to edukacja. Jesteśmy miastem technicznym, gdzie, mówiąc w uproszczeniu, „skoro rodzic potrafi coś naprawić, to i jego dzieci też”. Musimy to wykorzystywać! M.in. w tym celu realizujemy jedną z największych inwestycji edukacyjnych w ostatnich kilku dziesięcioleciach, budowę Centrum Edukacji i Biznesu. Ścieżka rozwoju, zwłaszcza w dziedzinach technicznych, ma przed sobą ogromną przyszłość. I w kontekście wyzwań stojących przed ludzkością, i niebywale praktyczną. Nie od dziś wiadomo, że jeżeli ktoś posiada zdolności techniczne w danej dziedzinie, to często potrafi je przełożyć również na inną.

W tym kontekście dostrzegam jednak pewien niedostatek – brak oferty kontynuowania nauki na poziomie wyższym. Rozbudowa o taką ofertę jest niezwykle ważna. Miasto gotowe jest kontynuować wsparcie dla instytucji, powołanych do kształcenia na poziomie wyższym, w procesie utworzenia uczelni technicznej lub uruchomienia kierunków, które kształciłyby inżynierów. To z pewnością zatrzymałoby emigrację młodych gorzowian w poszukiwaniu kształcenia i zatrudnienia w branży technicznej. Będziemy nad tym pracować.

Kolejnym ważnym obszarem jest oferta pracy. Miasto prowadzi w tym zakresie politykę zachęt dla inwestorów, oferujących dobrze płatne miejsca pracy lub wręcz chce je wspierać bezpośrednio, np. realizując budowę portu intermodalnego.

Jeśli już posiadamy odpowiednie wykształcenie, dobrze płatną pracę, to oczywiście pozostaje jeszcze równie ważna kwestia spędzania wolnego czasu. To gigantyczna przestrzeń, od kultury przez infrastrukturę sportową, parki, siłownie, dostęp do usług, czy ofertę gastronomiczno-rozrywkową, m.in. pubów, restauracji, kawiarni i innych miejsc celebracji wolnych chwil.

Wszystko to oczywiście musi odbywać się w rozbudowanej i dobrze funkcjonującej infrastrukturze. Składają się na nią drogi, mosty oraz połączenia kolejowe, dostęp do komunikacji miejskiej. To wszystko musi współgrać z zieloną tkanką Gorzowa, co do której wagi wszyscy mamy świadomość i szacunek.

Wokół tych właśnie osi: człowiek, jego nieustający rozwój, edukacja, dobra praca oraz zaspokojenie potrzeb w sferze czasu wolnego, możemy realizować to, co najistotniejsze, czyli rozwój definiowany jako droga. Nieustająca, ze zmieniającymi się priorytetami. Podróż nią rozpoczęliśmy dawno temu, już wtedy, gdy założono Landsberg. Dziś mamy szansę, by wpływać na przyszłość. Dobrze to wykorzystajmy.

Supermiasta i Superregiony. Głosowanie trwa

Do 3 maja możecie głosować na naszych serwisach gorzow.wyborcza.pl i zielonagora.wyborcza.pl. Wyniki ogłosimy 7 maja. 25 maja naszą akcję zakończy specjalna gala z udziałem polskich samorządowców.

Uwaga, macie tylko jeden głos w każdej z trzech kategorii! Wskazujemy osobno najważniejsze wyzwanie dla województwa lubuskiego, Gorzowa i Zielonej Góry.

O Supermiastach i Superregionach słuchaj także w radiu Złote Przeboje w sobotę i niedzielę o godz. 6, a poniżej możesz zagłosować na najważniejsze Twoim zdaniem wyzwanie dla Gorzowa:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPlatforma Obywatelska chciałaby odsunąć PiS od władzy. Ale póki co potyka się o własne nogi
Następny artykułTuKorek, czyli raport z Łodzi. Sprawdź, co dzieje się na łódzkich drogach [30.04.2021]