Należy się spodziewać, że w środę prezydent Andrzej Duda podpisze ustawę o tzw. wakacjach kredytowych – oświadczył prezydencki minister Andrzej Dera. Parlament praktycznie jednomyślnie uchwalił ustawę, więc trudno, by prezydent sprzeciwiał się tej woli – stwierdził.
Sejm poparł wakacje kredytowe
Sejm w miniony czwartek poparł większość poprawek Senatu do ustawy dotyczącej tzw. wakacji kredytowych i zwiększenia o 1,4 mld zł środków na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Następnie ustawa trafiła do prezydenta. Zgodnie z nią kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyty w złotych polskich na własny cel mieszkaniowy, będą mogli od sierpnia korzystać z tzw. wakacji kredytowych.
Dera zapytany w Programie 1 Polskiego Radia, czy prezydent złoży w środę podpis pod tą ustawą, przyznał, że “należy się spodziewać złożenia tego podpisu“.
Zaznaczył, że parlament, czyli polskie siły polityczne “praktycznie jednomyślnie” uchwaliły tę ustawę. “A więc trudno, żeby pan prezydent sprzeciwiał się woli całej klasy politycznej, czyli – krótko mówiąc – całego narodu” – powiedział Dera.
Dodał, że jest oczekiwanie, że założenia ustawy dotyczące wakacji kredytowych, będą jednym z instrumentów, który ma pomóc najbardziej obciążonym zmianami związanymi z inflacją. “I stąd należy się spodziewać tego podpisu dzisiaj” – powiedział prezydencki minister.
Wakacje kredytowe od sierpnia
Zgodnie z informacjami przekazanymi w ubiegłym tygodniu przez Ministerstwo Finansów w komunikacie, osoby, które zaciągnęły kredyty hipoteczne w złotych na własny cel mieszkaniowy, będą mogły skorzystać z wakacji kredytowych już od sierpnia.
Osoby uprawnione na mocy ustawy będą mogły wnioskować o cztery miesiące tzw. wakacji kredytowych w tym roku (po dwa miesiące w III i IV kw. 2022 i po jednym miesiącu w każdym kwartale roku 2023). Zgodnie z jedną z przyjętych senackich poprawek tzw. wakacje kredytowe mają dotyczyć umów o kredyt hipoteczny zawartych także przed rokiem 2017 r.
Ministerstwo Finansów zaznaczyło w niedawnym komunikacie, że z tzw. wakacji kredytowych skorzystać będzie można niezależnie od daty udzielenia kredytu hipotecznego, a dotyczą one zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu. Terminy na spłatę rat zostaną przedłużone bez żadnych dodatkowych odsetek. Jedyne opłaty, jakie mogą się w tym czasie pojawić, to opłaty ubezpieczeniowe.
Fundusz Wsparcia Kredytobiorców
Poza przepisami dotyczącymi wakacji kredytowych, w ustawie zostały zawarte także rozwiązania mające na celu wzmocnienie Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, z którego udzielana jest pomoc kredytobiorcom w kłopotach. Zgodnie z ustawą banki mają do końca roku wpłacić na ten fundusz dodatkowo 1,4 mld zł. (PAP)
Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Komplet e-booków: Budowa domu bez pozwolenia + Gwarantowany kredyt mieszkaniowy
Tylko teraz
Przejdź do sklepu
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS