A A+ A++

W nocy z 22 na 23 kwietnia poczta wysłała mail do samorządów z informacja, że mają przekazać spisy wyborców. Mail był podpisany po prostu: „Poczta Polska”. Prezydent Opola formalnie odmówił Poczcie Polskiej przekazania danych osobowych mieszkańców ze spisu wyborców.

– Jako samorządowiec z prawie 20-letnim doświadczeniem, prezydent miasta wybrany w wolnych i demokratycznych wyborach, czuję się zobowiązany powiedzieć „NIE” poleceniu wojewody. Wydanie ponad 100 tysięcy adresów i peseli mieszkańców miasta firmie pocztowej stanowiłoby rażące naruszenie prawa i interesów tych mieszkańców. Teraz powinniśmy zadbać o prawidłowe funkcjonowanie oświaty, przeprowadzenie matur, odmrożenie gospodarki, a przede wszystkim o życie i zdrowie mieszkańców. Na wybory przyjdzie jeszcze czas – powiedział kilka dni temu w krótkim oświadczeniu prezydent.

Ratusz odrzuca wniosek Poczty Polskiej

Dziś urząd miasta udostępnił kopię pisma, jaką przesłał na adres Poczty Polskiej. Czterostronicowy dokument zawiera analizę prawną i negatywną odpowiedź na wniosek o udostępnienie danych mieszkańców. Ratusz wskazuje na wątpliwości związane z podstawą prawną, na mocy której miałyby zostać przekazane prywatne dane mieszkańców. Informuje też, że dane, których domaga się spółka skarbu państwa, to jedna z pilniej chronionych informacji, obłożonych przepisami RODO i konstytucją.

Puentując pismo, ratusz wskazuje, że „w obowiązującym stanie prawnym pozytywne załatwienie wniosku nie jest możliwe, ponieważ zostałoby ono dokonane z naruszeniem prawa […] Przekazując żądane dane zgodnie z wnioskiem, osoba przekazująca naraziłaby się też na odpowiedzialność karną”.

Miasta nie udostępnią danych

Wczoraj prezydenci Warszawy, Krakowa, Łodzi, Wrocławia, Poznania, Gdańska, Katowic, Szczecina, Lublina, Bydgoszczy, Białegostoku i Rzeszowa we wspólnym komunikacie opublikowanym w ramach Unii Metropolii Miast Polskich zapowiedzieli, że nie przekażą spisu wyborców Poczcie Polskiej.

„Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym to samorządy realizują zadania związane z organizacją zarządzonych na dzień 10 maja br. wyborów Prezydenta RP. Kodeks wyborczy ani inna ustawa nie przewidują w tym zakresie udziału Poczty Polskiej” – czytamy w liście członków Unii Metropolii Miast Polskich. 

Prezydenci największych miast zaznaczają też, że nie ma żadnego aktu prawnego, który przewidywałby głosowanie wyłącznie korespondencyjne.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW którym schowku zostawiłem klucze…? Opel Combo Life
Następny artykułIntel Meteor Lake – nowa generacja procesorów w litografii 7 nm