A A+ A++

Rada Miasta Tarnobrzega zmieniła zasady realizacji Tarnobrzeskiego Budżetu Obywatelskiego. W nowym regulaminie skreślono m.in. punkt dotyczący ogólnodostępności, wprowadzono trzy kategorie projektów, powołany zostanie także zespół, który będzie sprawował opiekę merytoryczną i prawną nad składanymi projektami.

Działania te mają zachęcić mieszkańców do czynnego udziału w BO, zarówno na etapie tworzenia i składania projektów jak i później samego udziału w głosowaniu. Zmiany w regulaminie wprowadzono również w celu wyeliminowania problemów z poprzednich lat, kiedy to Regionalna Izba Obrachunkowa kwestionowała zgodność zwycięskich projektów z regulaminem. Skutkowało to realizacją tych zadań nie z pieniędzy z BO, lecz z innych środków z budżetu miasta.

O konieczności wprowadzenia zmian w regulaminie Tarnobrzeskiego Budżetu Obywatelskiego głośno było nie tylko podczas minionej kampanii w wyborach samorządowych, problem poruszany był również przez radnych poprzedniej kadencji. Wynikało to przede wszystkim z faktu, iż Regionalna Izba Obrachunkowa a w ślad za nią dwie kolejne instancje, zakwestionowały zgodność zwycięskich projektów, z obowiązującym regulaminem.

I tak według RIO w ramach pieniędzy z Budżetu Obywatelskiego nie mogły być realizowane projekty: „Widno i bezpiecznie – doświetlamy nasze miasto” z 2020 oraz „Miejskie chodniki — przyjazne i bezpieczne” z 2022 roku. Regionalna Izba Obrachunkowa w Rzeszowie zakwestionowała również zwycięski projekt Budżetu Obywatelskiego Tarnobrzega 2024 pn. „Nasze Nowoczesne Przedszkola”, zgłoszony notabene przez obecnego prezydenta a wówczas radnego Łukasza Nowaka.  Według RIO projekt ten nie może zostać zrealizowany z puli pieniędzy przeznaczonych na BO, gdyż nie spełnia warunku „ogolnodostepnosci”, zawartego w regulaminie tegoż budżetu.

W nowym regulaminie przyjętym uchwałą, skreślony został punkt dotyczący ogólnodostępności, wprowadzono również trzy kategorii projektów, dzielące zadania na ogólnomiejskie, osiedlowe i tzw. miękkie. Powołany zostanie także zespół, którego zadaniem będzie udzielanie pomocy prawnej i merytorycznej wnioskodawcom, na etapie tworzenia projektów planowanych do zgłoszenia.

– Nad tą uchwałą pochyliliśmy się bardzo mocno, długo trwały prace, aby wyeliminować wszystkie kwestie sporne (…) Wprowadziliśmy szereg zmian związanych z dostępnością tych projektów, będzie również powołany odpowiedni zespół do analizy złożonych projektów. Bedzie to do siedmiu osób, będą to pracownicy merytoryczni, powołani przez prezydenta – tłumaczył na sesji prezydent Nowak. –  Dochodzi też nowy projekt, tzw. miękki, w zakresie kulturalno-sportowym – dodał.

W Tarnobrzegu budżet obywatelski realizowany jest od 2013 roku. Tarnobrzeski samorząd był pierwszym samorządem w województwie podkarpackim, który zdecydował o jego wprowadzeniu. Obecnie, zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, w gminach będących miastami na prawach powiatu, utworzenie budżetu obywatelskiego jest obowiązkowe.

Przyjęta uchwała w sprawie BO: 1-budzet-obywatelski-z-autopoprawka_2787908

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUdany weekend pełen festynów: mieszkańcy bawili się doskonale
Następny artykułLASY O ZWIĘKSZONEJ FUNKCJI SPOŁECZNEJ