A A+ A++

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy, weźmie udział w obchodach 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Jak donoszą zagraniczne media, podczas tej wizyty oczekuje się od niemieckiej głowy państwa “prośby o przebaczenie”. 

Powstanie Warszawskie. Frank Walter Steinmeier na obchodach

Dziennik “Tageszeitung” zwrócił uwagę, że przemówienia prezydenta Niemiec będą słuchać m.in. 90-letni weterani Armii Krajowej, którzy brali udział w walkach powstańczych. 

W ocenie dziennika “większość Polaków oczekuje, że Steinmeier poprosi o przebaczenie za zamordowanie przez nazistów około 1,5-2 mln chrześcijańskich Polaków”.

Zobacz również:

Z kolei według “TAZ” wielu Polaków liczy również na informację o rozpoczęciu budowy Domu Polsko-Niemieckiego w Berlinie, czyli instytucji, która ma zajmować się zagadnieniami polsko-niemieckiej historii. 

Reparacje z Niemiec? Propozycja Olafa Scholza

Jeszcze na początku lipca kanclerz Olaf Scholz ogłosił podczas wizyty w Warszawie, że Niemicy będą starały się zrealizować wsparcie na rzecz osób ocalałych w II wojnie światowej. Jednak pytany o konkretne kwoty odszkodowań nie udzielił jednoznacznej odpowiedzi. 

Zatem wizyta Olafa Scholza “nie wywołała entuzjazmu”, bo niemiecki kanclerz pozostawił otwartą kwestię tego, ile pieniędzy otrzymają polskie ofiary ocalałe z okupacji. Niemiecki dziennik “Sueddeutsche Zeitung” doniósł o zaoferowanych 200 mln euro, jednak ta informacja nie została ogłoszona publicznie.  

Były to pierwsze niemiecko-polskie konsultacje rządowe od listopada 2018 roku. Miały odbywać się co roku, jednak zostały zawieszone za rządów Prawa i Sprawiedliwości, które zażądało od Niemiec reparacji w łącznej wysokości ok. 6 bln 200 mld euro za zbrodnie z czasów II wojny światowej.

Zobacz również:

„Debata polityczna”. Dr Agnieszka Legucka: Putin będzie grał propagandą pokoju/Polsat News Polityka … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRadom – wsparcie prac konserwatorskich w kościołach
Następny artykułPrzełom czy pułapka? Skutki wyłączenia prawa pracy dla zatrudnionych