KPO, Zintegrowany Plan Inwestycyjny, ustawa metropolitalna, ale i kwestia dzików czy terenów poprzemysłowych w Nowej Hucie – takie tematy pojawiły się na spotkaniu Aleksandra Miszalskiego z parlamentarzystami z Krakowa. Najważniejsze wciąż pozostają jednak finanse.
– Spotkania z parlamentarzystami reprezentującymi Kraków to już samorządowa tradycja, niezwykle ważna dla naszego miasta. To właśnie dzięki takiej współpracy mamy wpływ na decyzje podejmowane na szczeblu krajowym, które rzutują na codzienne życie krakowian. Tylko wspólnymi siłami możemy osiągnąć cele, zapewnić mieszkańcom Krakowa lepsze warunki do życia i zająć się tematami priorytetowymi dla samorządu – podkreśla prezydent Krakowa Aleksander Miszalski.
Na spotkaniu z parlamentarzystami zostały przedstawione sugestie i propozycje konkretnych zmian w ustawach mających bezpośredni wpływ na rozwój krakowskiej aglomeracji. Wśród omawianych tematów znalazły się m.in.: Zintegrowany Plan Inwestycyjny, propozycje rozwiązań prawnych w obszarze turystyki, Krajowy Plan Odbudowy, ustawa metropolitalna, zwrócono także uwagę na kwestie utrzymania dróg, zmiany w ustawie o cmentarzach.
Pieniędzy w Krakowie brakuje
– Rozmawialiśmy o sprawach ważnych dla Krakowa, które trzeba zacząć w Warszawie. Rozmawialiśmy oczywiście o finansowaniu samorządu, o sprawach związanych z KPO, sprawach związanych z inwestycjami – wymieniał Miszalski. – Jeżeli miałbym wybrać jedną, najważniejszą rzecz, to najważniejsze są dla nas finanse, ponieważ po reformie podatkowej, po Polskim Ładzie, niestety stan finansów w Krakowie nie jest dobry. Pieniędzy brakuje nam i w tym, i w przyszłym roku najbardziej, w związku z tym czekamy na ustawę, na jakieś potencjalne rekompensaty, na przywrócenie stabilności finansów i wtedy będziemy w stanie realizować wiele różnych zadań – mówił po spotkaniu prezydent.
W części dotyczącej finansów poruszono temat likwidacji wpłaty na część równoważącą subwencji ogólnej (tzw. Janosikowe), wprowadzenie opłaty turystycznej z ustawowym obowiązkiem ustanowienia inkasentów tej opłaty. Według rządzących Krakowem, w przypadku, gdy powstała infrastruktura przekazywana jest w odpłatne użytkowanie na rzecz innych podmiotów, zasadne wydaje się odliczanie podatku VAT w związku z inwestycjami realizowanymi przez jednostki samorządu terytorialnego. Zostały przedstawione także propozycje zmian legislacyjnych dotyczące straży miejskich w służbie społeczności lokalnej, prelegenci zwrócili również uwagę na potrzebę niezwłocznej zmiany ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych oraz zmiany ustawy z dnia 7 października 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu upraszczania procedur administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców.
Żaden samorząd nie straci
Jak zapowiadała posłanka Koalicji Obywatelskiej Dorota Marek, pierwsze wyniki prac rządowych w zakresie finansowania samorządów planowane są na wrzesień. – Żaden samorząd nie straci – zapewniała.
Parlamentarzyści zapowiadali przy tym, jakimi tematami dotyczącymi Krakowa będą się zajmować. – Zaproponowałem, żebym zajął się tym, co się stanie w Nowej Hucie, a chodzi o to, że Huta Mittala powoli się zwija. Trzeba się zastanowić jak zagospodarować tereny poprzemysłowe tak, żeby zostały maksymalnie dobrze wykorzystane – mówił po spotkaniu Jerzy Meysztowicz z KO.
– W moim przypadku są to oczywiście kwestie związane z edukacją i jej finansowaniem w Krakowie, a oprócz tego wsparciem związanym z tworzeniem tzw. lasów obywatelskich wokół Krakowa – mówiła Katarzyna Matusik-Lipiec. – Ogromnym problemem, który cały czas w Krakowie narasta jest też problem pojawiających się w mieście dzików. To też jest kwestia, nad której rozwiązaniem pracuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS