A A+ A++

Były prezydent Węgier, Janos Ader przyznał Krzyż Kawalerski Orderu Węgierskiego, w uznaniu za wybitną pracę na rzecz pogłębiania przyjaźni polsko-węgierskiej oraz za wzmocnienie współpracy miast partnerskich (Katowice-Miskolc).

Odznaczenie wręczył Konsul Generalny Dr. Tibor Gerencsér

Od lat współpracujemy jako miasto z Miskolcem, naszym miastem partnerskim, zarówno bilateralnie, jak i w ramach miast partnerskich Grupy Wyszehradzkiej (Katowice-Koszyce-Miszkolc-Ostrawa).  Polaków i Węgrów łączy przyjaźń, historia, braterstwo, a przede wszystkim solidarność, w szczególności w trudnych historycznie czasach dla naszych krajów. Przypomina o tym m.in. tablica na pl. dra Rostka w Katowicach, którą ufundowała strona węgierska w ramach podziękowań za dar krwi katowiczan podczas zrywu narodowościowego w 1956r. Patrząc na teraźniejszość, poza tymi wszystkimi aspektami, łączy nas wiele inicjatyw, jak turnieje szachowe, czy też „Dzień Węgierski w Katowicach” – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Dziękuję za wyróżnienie. Przyjmuję je jako uznanie dla działań, które jako prezydent Katowic realizuję na rzecz współpracy Katowic i Węgier – dodał prezydent.

Krzyż Kawalerski Orderu Węgierskiego przyznawany jest samorządowcom, dyrektorom instytucji kultury w Polsce, artystom, historykom. Uhonorowani zostali nią m.in. dyrektor Łazienek Królewskich, prezes IPN, marszałek województwa świętokrzyskiego, czy też Robert Makłowicz. Teraz do tego grona dołączył prezydent Katowic.

Historia katowicko-węgierskich kontaktów

Historia stosunków katowicko-węgierskich sięga wielu lat wstecz. Jeszcze przed wojną katowiccy harcerze blisko współpracowali ze swymi węgierskimi kolegami, a miasto podarowało Budapesztowi szybowiec. W czasach drugiej wojny światowej Henryk Sławik wraz ze swym węgierskim przyjacielem – Józsefem Antallem zorganizował na Węgrzech system pomocy dla Polaków i Żydów, ratując niejedno ludzkie życie, a mieszkańcy niewielkich Murcek (obecnie dzielnicy Katowic) z godnością pogrzebali rozstrzelanych przez czerwonoarmistów żołnierzy węgierskich w bezimiennej mogile. Później przez lata roztoczyli nad grobem potajemną opiekę. 

Istotnym krokiem w relacjach były lata 70., kiedy to usankcjonowano przez władze Katowic i Miszkolca kontakty bilateralne. Oparte były one początkowo na wymianie młodzieży i organizowaniu wydarzeń sportowych. Partnerstwo obydwu miast wzbogaciło się po ustrojowej transformacji o spotkania naukowe i kulturalne. Wzajemne koncerty muzyczne, wystawy plastyczne, konferencje naukowe stały się codziennością. W Miszkolcu jedną z ulic nazwano Katowicką, a w stolicy Górnego Śląska skwer przy ul. Sokolskiej – Placem Przyjaciół z Miszkolca. 

Postacie Henryka Sławika i Józsefa Antalla Seniora – bohaterów trzech narodów: polskiego, węgierskiego i żydowskiego, Mikołaja Beljunga – legendy polskiego podziemia okupacyjnego na Śląsku czy też Feliksa Netza – pisarza, poety, redaktora miesięcznika Śląsk i przede wszystkim wybitnego tłumacza twórczości Sndora Mraia, na trwałe weszły do historii polsko-węgierskiego braterstwa. 

Od 2010 roku, kiedy to Prezydent RP Lech Kaczyński pośmiertnie odznaczył Henryka Sławika Orderem Orła Białego a Józsefa Antalla Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, organizowany jest cyklicznie Dzień Węgierski w Katowicach. W ramach niego w mieście odbywają się spotkania polskich i węgierskich historyków na Uniwersytecie Śląskim, organizowany jest koncert „Polacy Węgrom” w auli Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego oraz Szachowy Turniej Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w katowickim Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym.

W 2015 r. podczas międzypaństwowego Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej ówczesny Prezydent Węgier Janos Ader i Bronisław Komorowski odsłonili w Katowicach, przy Międzynarodowym Centrum Kongresowym pomnik Henryka Sławika i Józefa Antalla Seniora. MCK ma też adres Plac Sławika i Antala 1.

W stolicy województwa śląskiego działa Katowickie Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Węgierskiej im. Henryka Sławika i Józsefa Antalla, które jest współorganizatorem Dnia węgierskiego w Katowicach.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Rz”: W PiS trwa dyskusja o resecie z Unią i odblokowaniu KPO
Następny artykułPsy i koty mogą rozbić niejeden związek! Można temu zapobiec?