Chcesz wiedzieć, czym żyje Białystok? Zapisz się na nasz poranny newsletter lokalny, a nic Cię nie ominie!
Inaugurację placówki zaplanowano na 17 września 2021. Tego dnia ma mieć miejsce uroczyste otwarcie placówki, której tworzenie w magazynie przy ulicy Węglowej ciągle trwa.
A Muzeum Pamięci Sybiru ma wpisywać się w sieć nowoczesnych placówek opowiadających o historii XX wieku – by wspomnieć np. Muzeum Powstania Warszawskiego czy Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku. Dlatego też miastu zależy na udziale w otwarciu znamienitych gości.
W piątek (26 lutego) prezydent Tadeusz Truskolaski podpisał listy, jakie trafią do czterech prezydentów Rzeczpospolitej Polskiej. Ich adresatami są Andrzej Duda, a także trzej żyjący jego poprzednicy: Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski oraz Bronisław Komorowski.
– Chcę wierzyć, że ideą Muzeum Pamięci Sybiru będzie łączenie Polaków bez względu na ich zapatrywania polityczne. Cierpienie przodków nie miało żadnego zabarwienia politycznego. Była to próba eksterminacji naszego narodu przez jednego z najeźdźców, jakim od 17 września 1939 roku byli Sowieci – podkreśla prezydent Truskolaski.
Przypomniał, że przygotowania do otwarcia muzeum trwały wiele lat. Podkreślał, że tak jak Muzeum Powstania Warszawskiego jest symbolem walki z nazizmem, tak Muzeum Pamięci Sybiru będzie symbolem polskiego oporu przeciwko najeźdźcy, okupantowi sowieckiemu.
Dodawał też, że muzeum nie zamyka się na wywózki z lat 40. I 50. XX wieku, gdyż Sybir to pojęcie znane wcześniej.
– Sybir to cierpienie, to Golgota Wschodu. Muzeum Pamięci Sybiru ma upamiętniać i oddawać hołd ofiarom. Z drugiej strony ma to być memento, by człowiek człowiekowi nie gotował podobnego losu – komentuje dalej włodarz Białegostoku.
Zapowiedział, że zaproszenia na otwarcie otrzymają marszałkowie Senatu i Sejmu oraz członkowie rządu.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS