Na liście szpitali, gdzie obędą się pierwsze szczepienia, jest kilka placówek z naszego województwa, w tym Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku. Dziennie mogą zaszczepić ponad 400 osób. Szpitale będą pracować od rana do nocy.
Szczepienia na COVID. Prezydenci chcą już wrócić do normalności
Zapytaliśmy prezydentów Trójmiasta, czy zdecydują się zaszczepić i dlaczego?
– Tak, oczywiście, zrobię to w najbliższym możliwym terminie, który będzie mi przysługiwał. Będę też do tego namawiał innych – mówi “Wyborczej” Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. – Dzięki szczepieniom choroby dziesiątkujące ludzkość pozostały już tylko hasłami w encyklopediach. Mam nadzieję, że i teraz masowe szczepienia pozwolą szybko wrócić do równowagi i nadrobić to wszystko, co straciliśmy w ciągu miesięcy pandemii.
Wtóruje mu Wojciech Szczurek. – To dla nas wszystkich wyjątkowo trudny rok. Chcielibyśmy już wrócić do normalności. Dlatego tak ważne jest, żebyśmy teraz zaufali ekspertom i zaszczepili się przeciwko COVID-19. Dzięki temu ochronimy nie tylko siebie, naszych bliskich, ale też innych, których codziennie mijamy na ulicy czy w sklepie. Pora przerwać tę szaleńczą epidemię – apeluje.
Fot. Bartosz Bańka / Agencja Gazeta
Aleksandra Dulkiewicz będzie namawiać rodzinę i mieszkańców Gdańska. – Planujemy w tej sprawie rzetelną kampanię informacyjną na początku roku – tłumaczy. Dulkiewicz przywołuje wojewódzkiego konsultanta ds. chorób zakaźnych, prof. Tomasza Smiatacza, który w czasie ostatniej sesji rady miasta pokazał wyniki badań świadczące o tym, że szczepionka jest dla ludzi bezpieczna.
– Nie ma innej możliwości, żebyśmy wszyscy nabyli tzw. odporność zbiorową. Szczepionka jest jedyną drogą do tego, przecież wszyscy chcemy, żeby ten koszmar pandemii skończył się jak najszybciej, żeby nasze życie wróciło na właściwe tory – dodaje Dulkiewicz. – Chcemy wrócić do nauki, pracy, pasji, spędzania czasu z przyjaciółmi i w gronie rodzinnym. I dlatego wszyscy powinniśmy i musimy się zaszczepić, tak szybko, jak to będzie możliwe.
Aleksandra Dulkiewicz Fot. Michał Ryniak / Agencja Gazeta
Szczepionką w epidemię koronawirusa
W pierwszym etapie na szczepienia mogą liczyć pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia, służby mundurowe i nauczyciele.
Drugi etap obejmuje osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 albo w trakcie diagnostyki i leczenia, które wymaga wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia. Do tej grupy kwalifikują się także osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne.
Szczepionka przeciw COVID-19 jest nieobowiązkowa i bezpłatna.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS