A A+ A++

Tauron przygotowuje się do wszystkich scenariuszy związanych z wydzieleniem węglowych aktywów wytwórczych – zadeklarował w czwartek prezes koncernu Grzegorz Lot. Podkreślił, że pełne wydzielenie jest preferowane, bo daje firmie duże możliwości inwestycyjne.

Prezes Tauronu: wydzielenie aktywów węglowych preferowanym rozwiązaniem
/ Tauron

Prezes Lot w sesji pytań czwartkowej konferencji wynikowej za półrocze 2024 r. został zapytany – w kontekście niedawnej wypowiedzi ministra aktywów państwowych Jakuba Jaworowskiego, że decyzje o aktywach węglowych w spółkach energetycznych powinny zapaść w ciągu roku – jaka będzie strategia Tauronu wobec tych aktywów.

Prezes zastrzegł, że koncern ma tu różne opcje: wydzielenia tych aktywów, wydzielenia ich częściowo, bądź niewydzielenie – przy czym proces decyzyjny w dużym stopniu wykracza tu poza samą spółkę, a niezależnie od niego „firma przetrwa na rynku”, przy czym z determinacją zamierza realizować program zazielenienia.

„Dla nas wydzielenie aktywów węglowych jest bardzo preferowanym rozwiązaniem, bo daje nam duże możliwości inwestycyjne” – zaznaczył Lot. „Natomiast jeżeli nie dojdzie do tego wydzielenia, my go (program zazielenienia – PAP) będziemy realizowali, tylko w innych modelach; nie zawsze to musi być finansowanie na bilansie, może być inne rozwiązanie” – zasygnalizował.

„Przygotowujemy się do każdego z tych scenariuszy. Który z nich będzie scenariuszem finalnym, to się okaże w najbliższych miesiącach, na kanwie tego przygotujemy i przedstawimy naszą strategię” – zadeklarował.

Dopytywany, czy zarząd Tauronu dopuszcza możliwość, że do wydzielenia aktywów węglowych w ogóle nie dojdzie, a także kiedy spodziewa się ostatecznej decyzji w tej sprawie Lot odpowiedział, że pół roku temu mówił, że chciałby, aby ta decyzja nastąpiła do końca tego roku.

„Czy się uda, nie wiem, (…), natomiast jeżeli chodzi o część związaną ze strategią, firmą, podkreślam: tak, my taką ofertę i propozycję składamy, jesteśmy na to przygotowani organizacyjnie i koncepcyjnie – i to jest jeden z naszych kierunków strategicznych” – podkreślił.

„Niemniej jesteśmy przygotowani – i przygotowujemy strategię również w scenariuszu, kiedy nie dojdzie do wydzielenia tych aktywów węglowych i bierzemy na siebie całą transformację” – zapewnił prezes.

Zastrzegł, że główną korzyścią wydzielenia aktywów węglowych jest uruchomienie dużo większej zdolności do inwestycji i przyspieszenie transformacji energetycznej w kierunku zielonej energetyki.

Uściślił, że niezależnie od kierunku ew. wydzielenia, wśród obecnych priorytetów Tauronu jest przygotowanie bloków węglowych klasy 200 megawatów do rynku mocy, wystartowanie z nimi do aukcji rynku mocy, a jeśli te jednostki do rynku mocy nie wejdą i będą zamykane, to wymyślenie takiego modelu i wprowadzenie takiego modelu biznesowego w ich miejsca, aby generować odpowiednie przychody.

„Jesteśmy optymistycznie nastawieni do czegoś takiego, bo widzimy różnego typu perspektywy, ale też jesteśmy zobowiązani, żeby dać naszym ludziom pracę – to też jest jeden z głównych elementów strategicznych” – zastrzegł

„Niezależnie od tego, czy będzie wydzielenie, czy nie będzie wydzielenia, my swoją strategię i plan transformacji będziemy realizowali w różnych modelach. Tak samo będziemy realizowali plan inwestycyjny. Być może nie będzie to wszystko robione na bilansie, być może będzie to w innych modelach, ale po to są nasze zasoby wewnętrzne analityczne i finansowe, żeby to wymyślić” – zasygnalizował Lot.

„Przyjmujemy wszystkie alternatywy: mówimy, że jeżeli dojdzie do pełnego wydzielenia, będzie super: będziemy działali, będziemy się rozwijali, inwestowali w sieć dystrybucyjną i w ciepło – zazielenienie i w magazyny energii i w OZE i w klienta. To jest dynamika, szybkie działania na dużą skalę” – zobrazował.

„Jeżeli aktywa węglowe nie zostaną wydzielone, będziemy funkcjonowali, (…) będziemy działali komercyjnie, czyli walczyli o rynek mocy, a tam gdzie nie, będziemy budowali nowy biznes. Natomiast też gwarantowaliśmy naszym ludziom, że będziemy mieć dla nich pracę, czyli ta praca będzie bądź przy organizacji, bądź przy transformacji, bądź też przy przygotowaniu gruntów, być może przy nowych budowach” -zadeklarował.

„Dopuszczamy też wydzielenie częściowe – można sobie różne scenariusze na ten temat budować, rozważamy każdy ze scenariuszy” – powtórzył prezes Tauronu.

Odnosząc się do kwestii czy Tauron zamierza pozyskać zewnętrznego partnera do przeprowadzenia ewentualnego wydzielenia węglowych aktywów wytwórczych, tak jak PGE wybrało PwC prezes odpowiedział, że do tej pory firma koncentruje się na swoich zasobach

„Wszystkie modele i wszystkie analizy które robimy, robimy wewnętrznie. Na razie w zakresie modeli (wydzielenia – PAP) pracujemy sami. Kiedy będzie wybrane jakieś rozwiązanie, które będzie zaakceptowane przez wszystkie strony i będzie odpowiedni czas (…), to zakładam, że będzie potrzeba firma zewnętrzna, która będzie wykonywała nie wiem odpowiednią wycenę, potwierdzenia itd.” – wskazał Lot.(PAP)

mtb/ drag/

Źródło:PAP
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZmiany w planach budowy osiedla RyFaMa – żłobek w Maroko-Nowinach priorytetem
Następny artykułBieg Niepodległości. Tańsze zapisy do 15 września [ Sport ]