Ukraiński operator zwrócił się do PGNiG o ofertę na dostawy gazu, trwają rozmowy handlowe na temat dodatkowych dostaw na Ukrainę – poinformował we wtorek prezes PGNiG Paweł Majewski.
“Jesteśmy w trakcie rozmów na temat dodatkowych dostaw gazu z kierunku polskiego na Ukrainę. Nie chcę mówić o szczegółach rozmów handlowych” – powiedział Majewski dziennikarzom.
Podkreślił, że PGNiG handluje gazem z Ukrainą od kilku lat. “Warto przypomnieć ostatnią transakcję, kiedy wraz z ukraińskim partnerem ERU sprzedaliśmy na Ukrainę partię amerykańskiego gazu, który w formie LNG przypłynął do gazoportu w Świnoujściu” – zaznaczył. Metanowiec z tym ładunkiem przypłynął do polskiego terminala LNG w lutym.
Majewski zaznaczył, że istniejący interkonektor z Ukrainą ma przepustowość roczną rzędu 1,5 mld m sześc. w kierunku ukraińskim. “nie są ilości, które są w stanie zabezpieczyć zapotrzebowanie Ukrainy, istotnie większe niż polskie. Ukraina zużywa ok. 30 mld m sześc., z czego ok. 20 mld mają z własnego wydobycia” – podkreślił prezes PGNiG.
Kontrolowana przez państwo Grupa Kapitałowa PGNiG jest liderem polskiego rynku gazu ziemnego. Prowadzi działalność w zakresie poszukiwania i wydobycia gazu ziemnego oraz ropy naftowej w kraju i za granicą, międzynarodowego obrotu gazem, sprzedaży i dystrybucji gazu oraz paliw płynnych, a także wytwarzania ciepła i energii elektrycznej.
Prezes PGNiG: planujemy udział w aukcjach na przepustowość gazociągu GIPL
“Jesteśmy zainteresowani każdą infrastrukturą, która pozwala dywersyfikować dostawy gazu, bo to zapewnia bezpieczeństwo dostaw, ale także zwiększa możliwości handlowe” – powiedział dziennikarzom Majewski. “Dostawy LNG do gazoportu w Kłajpedzie będą umożliwiały dostawy z tamtego kierunku poprzez gazociąg GIPL” – przypomniał prezes PGNiG.
Pod koniec lutego operatorzy gazowi: polski Gaz-System i litewski Amber Grid poinformowali, że GIPL zostanie udostępniony do przesyłu gazu wcześniej niż planowano – 1 maja, a nie w połowie roku. Pełną przepustowość gazociąg osiągnie 1 października. Pierwsze aukcje na przepustowość mają odbyć się w kwietniu. Od 1 maja do 30 września techniczna przepustowość w kierunku Litwy wyniesie 230 tys. m sześc. na godzinę, co przekłada się na 2 mld m sześc. rocznie. W kierunku Polski przepustowość na zasadach ciągłych wyniesie w tym okresie 217 tys. m sześc. na godzinę, czyli ok. 1,9 mld m sześc. gazu rocznie. Docelowo gazociąg będzie miał zdolność przesyłową rzędu 2,5 mld m sześc. rocznie w kierunku Litwy i 2 mld m sześc. w kierunku Polski.
Pytany o ewentualne zainteresowanie PGNiG przesyłem przez interkonektor ze Słowacją, który ma zostać ukończony w tym roku, Majewski zaznaczył, że “każda infrastruktura, która pozwala stworzyć hub, ośrodek handlu gazem w tej części Europy nas zdecydowanie interesuje”. “PGNiG jest spółką, która może się rozwijać w obszarze handlu gazem i będziemy to robić” – dodał prezes.
Kontrolowana przez państwo Grupa Kapitałowa PGNiG jest liderem polskiego rynku gazu ziemnego. Prowadzi działalność w zakresie poszukiwania i wydobycia gazu ziemnego oraz ropy naftowej w kraju i za granicą, międzynarodowego obrotu gazem, sprzedaży i dystrybucji gazu oraz paliw płynnych, a także wytwarzania ciepła i energii elektrycznej.(PAP)
wkr/ mk/ drag/
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS