Wczoraj, 11 stycznia (17:58)
“Pierwszym realnym krokiem uruchamiającym naprawę polskiego wymiaru sprawiedliwości powinna być zmiana obowiązującej procedury wyboru członków Krajowej Rady Sądownictwa” – czytamy w liście prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej Przemysława Rosatiego do premiera Mateusza Morawieckiego. Zdaniem adwokata, aby uniknąć dalszego blokowania środków z Krajowego Planu Odbudowy, należy wybierać członków KRS bez udziału czynnika politycznego. Pismo zostało skierowane również do przewodniczących klubów parlamentarnych, w związku z projektem nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, którym zajmuje się Sejm.
“W związku z podjęciem prac legislacyjnych oraz konsultacji zmierzających do wprowadzenia zmian w odniesieniu do zasad odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów i właściwości sądów, które sprawami dyscyplinarnymi miałby się zajmować, zwracam się do Pana Premiera o pilne zainicjowanie prac nad nowelizacją ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa w zakresie odnoszącym się do wyboru piętnastu sędziów – członków Krajowej Rady Sądownictwa w taki sposób, aby ich wybór przebiegał bez udziału czynnika politycznego” – brzmi początek listu prezesa NRA.
Zdaniem adwokata obecne rozwiązanie powoduje to, że “w postępowaniach przed sądami w Polsce, jak i przed trybunałami międzynarodowymi, dochodzi i będzie dochodziło do kwestionowania niezależności polskich sądów i niezawisłości polskich sędziów”. Rosati podkreśla, że “to z kolei budzi zastrzeżenia Komisji Europejskiej w kontekście odblokowania środków Krajowego Planu Odbudowy“.
Rosati uważa, że do naprawy polskiego wymiaru sprawiedliwości przyczyniłoby się umożliwienie wyboru części członków (wybieranych spośród sędziów) Krajowej Rady Sądownictwa przez przedstawicieli wszystkich środowisk prawniczych funkcjonujących w wymiarze sprawiedliwości. Prezes wskazuje Naczelną Radę Adwokacką, Krajową Radę Radców Prawnych, Krajową Radę Komorniczą oraz przedstawicieli sędziów i prokuratorów, na zasadach określonych w ustawie. Według Rosatiego pozwoliłoby to na odpolitycznienie tej części KRS.
Prezes NRA uważa, że dla polskiego systemu sprawiedliwości zdrowe byłoby również przekazanie wszystkich spraw dyscyplinarnych dotyczących wszystkich zawodów prawniczych Izbie Karnej Sądu Najwyższego, a nie Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu.
Rosati podkreśla, że bardzo istotnym punktem, zmierzającym do poprawy sytuacji w sądownictwie, jest skrócenie czasu trwania postępowań sądowych. “W ramach tych prac szczególny akcent powinien zostać postawiony na działania zmierzające do cyfryzacji wymiaru sprawiedliwości, m.in. przez stworzenie jednolitego systemu obsługującego postępowania sądowe, przeprowadzenie digitalizacji akt czy zapewnienie możliwości wykorzystywa … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS