A A+ A++

2022-06-01 11:44

publikacja
2022-06-01 11:44

Prezes mBanku: Gwałtowne zmiany w zakresie stawki referencyjnej stopy proc. niosą poważne zagrożenia
/ mBank

Zmiany dotyczące stawki referencyjnej stopy procentowej w Polsce powinny być rozłożone w czasie, ponieważ gwałtowne wprowadzenie nowych rozwiązań w tym obszarze może przynieść poważne zagrożenia – powiedział w trakcie posiedzenia sejmowej podkomisji prezes zarządu mBanku Cezary Stypułkowski.

“W odniesieniu do stawki referencyjnej uważamy, że to jest dłuższy okres niezbędny do tego, aby nad tym popracować tak, abyśmy nie zrobili sobie sami krzywdy. Bo to jest sytuacja taka, że według mojej najlepszej wiedzy, choć nie jestem specjalistą w tym zakresie, ale mam bieżący kontakt z wieloma osobami w sektorze oficjalnym i komercyjnym i z przedstawicielami rynków międzynarodowych – tam są poważne zagrożenia, których powinniśmy uniknąć idąc w kierunku gwałtownej zmiany, która ma trochę nieprzewidywalne skutki” – powiedział Stypułkowski.

“Kryzys bankowy to jest najgorsza rzecz, która może się wydarzyć. Nie przeżyliśmy go przez wiele lat, miejmy nadzieje, że tak się nie stanie, ale różne zdarzenia, które są na horyzoncie, jeżeli dojdzie do ich zbiegu, mogą do tego doprowadzić” – dodał.

Sejmowa podkomisja rozpatruje we wtorek rządowy projekt ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, który przewiduje: wprowadzenie wakacji kredytowych (do 8 miesięcy do końca 2023 r.) dla kredytobiorców hipotecznych w PLN, zmianę wskaźnika WIBOR od początku 2023 r., a także zasilenie FWK nowymi środkami, na które mają złożyć się banki.

Komisja omawia również 4 projekty dotyczące tych samych kwestii, przedłożone przez grupy posłów sejmowej opozycji.

Stypułkowski zaapelował, aby prace prowadzone w odniesieniu do stawki benchmarkowej były z poszanowaniem regulacji paneuropejskiej.

„To nie jest tak, że ta stawka jest stosowana tylko między Bugiem a Nysą. To jest stawka, przy pomocy której zabezpieczamy znaczną część naszego bilansu i naszymi partnerami są rynki międzynarodowe. One nie będą patrzyły z takiej perspektywy z jakiej odbywa się dyskusja w tej sali. One będą wykorzystywały tę sytuację i skutki gwałtownej zmiany benchmarku i odniesienia go również do elementów zabezpieczających strukturę naszych bilansów, mogą być bardzo dotkliwe również dla Skarbu Państwa” – powiedział.

„Z tego względu prosiłbym, aby prace w odniesieniu do tych propozycji były poprzedzone wyraźnym stanowiskiem KSF, bo tam upatrujemy ostatecznego gwaranta, takiej sytuacji, że incydentalne zmiany prawa nie doprowadzą do tego, że będziemy destabilizowali cały sektor, z konsekwencjami, które wykraczają poza wyobraźnię większości z nas” – dodał.

Związek Banków Polskich (ZBP) postuluje, by Komitet Stabilności Finansowej (KSF) wydał wiążące stanowisko ws. procedowanych w Sejmie projektów ustaw dotyczących wakacji kredytowych i zmiany wskaźników referencyjnych stopy procentowej – powiedział w trakcie tego samego posiedzenia podkomisji prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz. (PAP Biznes)

tus/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLipa z Bieńkowic w Konkursie Drzewo Roku!
Następny artykułMorawiecki: Polska została poproszona o pomoc w wywozie zboża z Ukrainy