2021-09-20 16:59
publikacja
2021-09-20 16:59
Inwestorzy wrócili po pandemii na warszawską giełdę z powodu ciekawego zestawu podmiotów, w które można inwestować – ocenił prezes GPW Marek Dietl w czasie dyskusji o rynku kapitałowym na kongresie EKG w Katowicach.
Jak mówił Dietl, GPW jest na świecie numerem jeden, jeśli chodzi o możliwości inwestowania w podmioty z sektora gier video, które są zwycięzcami ery COVID. “Mamy superkorzystny miks podmiotów” – dodał. Jak mówił również Dietl, w ramach strategii GPW powstają coraz to nowe produkty strukturyzowane, mogące zabezpieczyć dowolny typ ryzyka, co – jego zdaniem – też ma znaczenie dla inwestorów. Duże przyrosty notowań są również w inwestowaniu pasywnym – dodał Dietl.
Prezes PFR Paweł Borys oceniał z kolei, że zmieniło się nastawienie inwestorów do spółek z udziałem Skarbu Państwa, operujących głównie w branżach bankowej, energetycznej i surowcowej. Jak wskazywał, w obszarach tych nastąpiły daleko idące zmiany.
“W sektorze bankowym w mojej ocenie przeżyliśmy bolesny proces dostosowania do środowiska niskich stóp procentowych, co wiązało się z systematycznym ciążeniem na kursach akcji” – stwierdził Borys. Jego zdaniem, polski sektor energetyczny ma przed sobą perspektywę uwolnienia się od aktywów węglowych, natomiast spółki surowcowe jak KGHM czy PKN Orlen idą w górę razem z notowaniami surowców, które po pandemii dynamicznie odbiły. To wszystko, zdaniem Borysa, wpłynęło na pozytywną zmianę nastawienia inwestorów do spółek z udziałem państwa.
Borys ocenił również, że liczy już w 2023 r., kiedy po raz kolejny wszyscy, którzy zrezygnowali z PPK zostaną do nich ponownie zapisani, “zobaczymy kolejny skok jeśli chodzi o partycypację w PPK”. Jeśli nie będzie zmian regulacyjnych, a będą zyski, to zaufanie do tego systemu powinno wzrosnąć – dodał. Na pewno PPK to stabilny strumień oszczędności, a strategia inwestycyjna się sprawdza – stwierdził prezes PFR.
W ocenie Dietla, “wyniki PPK są fantastyczne nawet bez dopłaty pracodawcy”. Jego zdaniem, każdy kto potrafi liczyć powinien w 2023 r. przystąpić do PPK, a wcześniej zdecydować się na przejście do IKE przy planowanej likwidacji OFE.
Prezes Izby Domów Maklerskich Waldemar Markiewicz oceniał z kolei, że aby utrzymać obecny pozytywny trend na rynku kapitałowym należy zadbać, by emitenci nie uciekali gdzie indziej, np. za pomocą ulg podatkowych. W jego opinii, w Polsce brak polityki, która premiuje inwestowanie i powinniśmy premiować inwestowanie większej części oszczędności gospodarstw domowych na giełdzie. Podaż kapitału to warunek powodzenia – zaznaczył.
Pełnomocnik ds. Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego w MF Katarzyna Szwarc zauważyła, że postulaty ulg podatkowych częściowo są realizowane w projektach, wchodzących w skład tzw. Polskiego Ładu – np. ulgi na IPO czy dla inwestorów długoterminowych. W jej ocenie na przyszłość należy już myśleć np. o zrównoważonym inwestowaniu, które z czasem szybko zacznie przyciągać coraz większe środki.
Zdaniem prezesa GPW, potrzebna jest dobra ustawa o ETF (ang. Exchange Traded Fund – fundusz notowany na giełdzie), żeby umożliwić inwestowanie pasywne i nie wszystkich obciążać podatkiem od zysków kapitałowych. Powinno się także umożliwić wejście bankom na runek pożyczek papierów wartościowych, co poprawi płynność, a obligacje rozwojowe powinny zostać zwolnione z podatku od dochodów kapitałowych – wskazał Dietl.(PAP)
wkr/ drag/
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS