A A+ A++

To nie tylko historia budynku, wydarzeń, spotkań, nabożeństw i kultu, jaki rozwijał się w Bydgoszczy. To przede wszystkim historia konkretnych osób, jakie przez ostatnich 100 lat tworzyły parafialną wspólnotę Najświętszego Serca Pana Jezusa. W Domu Polskim odbyła się uroczysta promocja albumu „Serce Jezusa w sercu Miasta”.

Nie przez przypadek w obecności relikwii św. Jana Pawła II, bo w liturgiczne wspomnienie papieża Polaka. Ojca Świętego, którego pamięć w kościele przy placu Piastowskim w grodzie nad Brdą jest pielęgnowana. – On jest z nami duchem, ale i w odrobinie swojej doczesności, która cieszyła nas tyle lat – mówił ks. Krzysztof Buchholz.

Proboszcz wspólnoty NSPJ w Bydgoszczy przypomniał słowa św. Jana Pawła II, jakie wypowiedział 1 czerwca 1980 roku w Paryżu. „Tak, jesteśmy wzywani, by odpowiedzieć całkowicie na Jego miłość, by Jemu poświęcić naszą pracę, nasze apostołowanie, całe nasze życie. Nie jesteśmy wzywani jedynie do rozważania i kontemplowania tajemnicy miłości Chrystusa. Jesteśmy wzywani, by brać w niej udział – w tajemnicy świętej Eucharystii, ośrodku naszej wiary, ośrodku kultu oddawanego miłosiernej miłości Chrystusa objawionej w Jego Sercu” – cytował.

Tym samym ks. Buchholz nawiązał do wydarzenia, jakie będzie miało miejsce w najbliższy czwartek w Watykanie, kiedy zostanie zaprezentowany dokument „Dilexit nos – encyklika o ludzkiej i boskiej miłości Serca Jezusa Chrystusa”. A wszystko w roku obchodów 350. rocznicy pierwszego objawienia Najświętszego Serca Pana Jezusa w 1673 roku. – Tu, w naszej świątyni, medytujemy, kontemplujemy, czcimy Serce Jezusa po to, by jak najskuteczniej, najintensywniej, brać udział w miłości chrystusowej, która w nasze serca jest przez Niego wlana. No i stąd – z potrzeby serca – powstało to wielkie dzieło wielkich serc – podsumował proboszcz.

Album został podzielony na trzy części: „Zarys dziejów parafii”, „Z dziejów obiektów parafialnych”, „Powołania kapłańskie – osoby konsekrowane”. To ponad 170 stron okraszonych fotografiami autorstwa Marka Chełminiaka, Dariusza Filipiaka, Łukasza Maklakiewicza, ks. Krzysztofa Buchholza, Zofii Ruprecht oraz tych wydobytych z archiwum. Wersja tekstowa wyszła spod pióra dr. hab. Marka Romaniuka oraz Michała Kołodzieja, Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety, Dariusza Berki. – Jeśli chodzi o tę parafię to jest ona bardzo ciekawa z historycznego punktu widzenia. Kościół został wybudowany i przeznaczony dla katolików niemieckich – mówił dr hab. Marek Romaniuk. – Jest mi miło, że dołożyłem swoją cegiełkę do historii – dodał. – To wielki zaszczyt, że zostałem zaproszony do współpracy przy tworzeniu dzieła. Przyznam się, że ten kościół poznałem kilkanaście lat temu, tworząc jeden z albumów. Już wtedy zachwyciła mnie jego atmosfera – dodał Marek Chełminiak.

Sam proces wydawniczy został poprzedzony pracą zespołu medialnego, jaki działa przy parafii NSPJ. Kierowała nim Joanna Filipiak. – Dziękuję za tę parafię w sercu Bydgoszczy. Za wszystkich, którzy służyli – kapłanów, wiernych – przeżywając te sto lat życia we wspólnocie. Za tych, którzy dzisiaj ją tworzą. Dziękuję za wszystkie osoby, które przyczyniły się do powstania tego wspaniałego dzieła w wymiarze pisania, fotografii, korekty, edytorskim – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk.

Wydawcą albumu oprócz parafii było bydgoskie Wydawnictwo Pejzaż, a drukiem i oprawą zajęła się Drukarnia Abedik w Bydgoszczy. – Chciałam podziękować za zaufanie, bo było to duże wyzwanie. Setna rocznica to spory kawałek historii, w którym zamykają się duże mocje. Przy tej okazji dziękuję Annie Perlik-Piątkowskiej i Pawłowi Piątkowskiemu, którzy ze swojej kolekcji udostępnili nam pocztówki. Możemy zajrzeć do tego, co było sto lat temu. Poza tym pozostawiamy po sobie trwały ślad, dzięki któremu kolejne pokolenia będą mogły zobaczyć nas, to, jak żyliśmy – powiedziała Ewa Stadnicka z Wydawnictwa Pejzaż.

Podczas promocji albumu uczestnicy mogli wysłuchać Ballady g-moll Fryderyka Chopina i Menueta G-dur Ignacego Jana Paderewskiego, które na fortepianie zagrał parafianin Karol Marcinkowski. W Domu Polskim obecna również była Barbara Wilczyńska, należąca do wspólnoty NSPJ od 1935 roku, założycielka koła misyjnego, pamiętająca spotkania z o. Marianem Żelazkiem SVD. – W sercu miasta jest miejsce, gdzie to Serce Jezusowe tak wymiernie bije. Ono bije oczywiście w każdej Eucharystii, w każdej świątyni, ale to jedno jest dedykowane Jego Sercu – dodał proboszcz ks. Krzysztof Buchholz.

Parafia jest znana z rekolekcji dla mieszkańców Bydgoszczy. Świątynię wielokrotnie odwiedzał o. Jan Góra. Słowo Boże w ostatnim czasie głosili: o. Marcin Ciechanowski oraz ks. Michał Olszewski. Już niedługo spotkania poprowadzi o. Adam Szustak.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUrząd Miasta zachęca do udziału w bezpłatnych zajęciach sportowych dla każdego!
Następny artykułUwaga kierowcy! Zmiana kierunku ruchu na jednej z ulic w Elblągu