A A+ A++

Nagrodę im. Witolda Lipskiego ustanowiły Fundacja Rozwoju Informatyki, przy współpracy z Polskim Stowarzyszeniem dla Maszyn Liczących (polskim oddziałem ACM) i Polskim Towarzystwem Informatycznym. To najważniejsze polskie wyróżnienie w dziedzinie informatyki. Mogą się o nie starać osoby, które w ostatnim dniu roku poprzedzającego rok konkursu nie przekroczyły 30. roku życia.

Krzysztof Nowicki jest absolwentem Uniwersytetu Wrocławskiego, we wrześniu ukończył studia doktoranckie w Instytucie Informatyki pod opieką Tomasza Jurdzińskiego.

W ciągu kilku najbliższych miesięcy planuje rozpocząć staż podoktorski na Uniwersytecie Kopenhaskim. W ramach badań naukowych współpracuje z naukowcami z ETH Zurich, IBM Research i Uniwersytetu Kopenhaskiego. Głównym tematem jego badań są algorytmy dla dużych zbiorów danych, ze szczególnym uwzględnieniem algorytmów równoległych.

– W szczególności interesują mnie modele, w których dane wejściowe problemu podzielone są pomiędzy pewną liczę maszyn, które wykonują obliczenia w synchronicznych rundach. Każda runda składa się z fazy lokalnych obliczeń i fazy komunikacji – wyjaśnia młody naukowiec. – Główną miarą złożoności algorytmów działających w takich modelach jest liczba rund potrzebna do rozwiązania rozważanego problemu algorytmicznego. W moich badaniach skupiam się głównie na dwóch modelach obliczeń, które realizują mniej więcej ten scenariusz – MPC i Congested Clique. Niemniej, niektóre z moich wyników mają aplikacje w innych modelach obliczeń.

Stypendysta władz Wrocławia i FNP

W 2018 roku brał udział w konferencji Highlights of Algorithms, aby przedstawić wyniki na temat problemu minimalnego drzewa spinającego, w modelu Congested Clique.

Jest laureatem stypendium im. Hugona Steinhausa przyznawanego przez miasto Wrocław doktorantom za wybitne osiągnięcia z zakresu nauk matematycznych. Program stypendiów dla młodych naukowców pilotuje Wrocławskie Centrum Akademickie.

Nowicki jest również stypendystą programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Fot. archiwum Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego

UWr/w

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRewitalizacja parku przy ul. Kolejowej
Następny artykułPrzegląd Pieśni Patriotycznej online – zaproszenie do udziału w konkursie