W terminologii piłkarskiej można spotkać wiele pojęć, które zarezerwowane są dla tej dyscypliny sportowej. Jednym z nich jest pressing, który także funkcjonuje w innych sportach drużynowych. Aby lepiej zrozumieć boiskowe wydarzenia w piłce nożnej i pokusić się o dokładną analizę gry warto zrozumieć, na czym polega pressing w meczu piłki nożnej. Wielu trenerów zwraca dużą uwagę na ten element gry i stara się go wkomponować do swojej taktyki. Można powiedzieć, że stosowanie pressingu przez zespoły piłkarskie stało się codziennością.
Co to jest pressing w piłce nożnej?
Pressing z języka angielskiego oznacza naciskanie. Jest to sposób prowadzenia gry w piłce nożnej, który ma na celu jak najszybsze odebranie piłki rywalowi. Im dalej od własnej bramki, tym lepiej, ponieważ wówczas zespół ma większe szanse, aby skierować piłkę do siatki przeciwnika.
Pressing to jeden z elementów gry, który szkoleniowcy często wykorzystują przy ustalaniu taktyki na dany mecz. Drużyna stosująca pressing wywiera presję i naciska na rywali, co w efekcie powinno przełożyć się na odzyskanie futbolówki. Aby pressing był skuteczny, przede wszystkim zespół musi być bardzo dobrze przygotowany pod kątem motorycznym. Co więcej, bardzo ważną kwestią jest wzorcowa współpraca ze sobą poszczególnych formacji. Tylko wtedy, gdy zawodnicy przeprowadzają skoordynowany, zespołowy atak na rywala, pressing ma szanse powodzenia.
Stosowanie pressingu prowadzi do błędów w szeregach rywala, a więc drużyny broniącej się przed intensywnym atakiem oponentów. Zespół przyjmujący graczy na własnej połowie musi przyzwyczaić się do prowadzenia gry pod presją. Celem zespołu zakładającego wysoki pressing jest zmuszenie rywala do błędu i tym samym oddania futbolówki. Dobrze założony zorganizowany pressing najczęściej wymusza niedokładne zagrania, wybicie piłki poza pole gry. Nieraz drużyna broniąca, próbująca konstruować atak pozycyjny musi decydować się na tego typu rozwiązania.
Jak najprościej wytłumaczyć czym jest pressing?
Powyżej pokrótce wytłumaczyliśmy, czym jest pressing, lecz zdecydowanie lepiej będzie to zrozumieć gdy posłużymy się konkretnym przykładem. Wyobraźmy sobie mecz piłki nożnej oraz dwie rywalizujące ze sobą ekipy. Tylko jedna z nich aktualnie jest w posiadaniu piłki i dąży do sforsowania obrony rywala, aby zdobyć bramkę. W jaki sposób może postąpić drugi zespół, którego celem jest zmiana sytuacji o 180 stopni? W tym momencie drużyna ma szansę naciskać na zawodników rywali. Wówczas, gdy przeciwnicy mają piłkę, przeprowadza się na nich atak, aby ją odebrać. Gracze nie mogą bezczynnie stać i przyglądać się wydarzeniom boiskowym. Stosowanie pressingu jest możliwe na własnej połowie oraz na połowie przeciwnika. Kluczem do sukcesu jest współpraca wszystkich zawodników, którzy w tym samym czasie zaatakują rywala.
W piłce nożnej wyróżnia się kilka rodzajów pressingu. Każdy z nich ma nieco inne założenia i łatwo je odróżnić podczas meczu piłkarskiego. Należy tutaj wymienić wysoki pressing, niski pressing oraz szybki pressing przy stracie piłki.
Więcej na temat pressingu przeczytasz tutaj: https://betomania.pl/pressing-w-pilce-noznej-co-to-jest/.
Wysoki pressing czy niski? Jakie są różnice?
W zależności od sytuacji na boisku, przebiegu spotkania i utrzymującego się wyniku, trenerzy podejmują decyzję o zastosowaniu poszczególnego rodzaju pressingu przez swoich zawodników. Pressing wysoki jest najbardziej agresywną formą pressingu. Jest on zakładany zazwyczaj daleko od własnej bramki, na połowie przeciwnika. Zespół, który nie posiada futbolówki, wywiera presję na drużynie przeciwnej i chce ją jak najszybciej odzyskać. Wysoki pressing niesie za sobą ryzyko, ponieważ defensorzy zazwyczaj znajdują się daleko od własnej bramki, skracają rywalowi pole gry. W efekcie zawodnicy drużyny broniącej się przed pressingiem mogą przeprowadzić groźną kontrę, pod warunkiem że poradzą sobie z pressingiem. Do wysokiego pressingu nakłaniają swoich zawodników trenerzy, którzy chcą odrobić straty.
Niski pressing charakteryzuje się dużo mniejszą intensywnością. Ustawia się go na własnej połowie i oczekuje na zachowanie rywala. Presja i doskok mają miejsce wówczas, gdy rywal przekroczy środkową strefę boiska i znajdzie się na drugiej połowie. Niski pressing to rodzaj pressingu, który zakłada się na mniejszym polu gry. Drużyna atakująca niskim pressingiem, musi być konsekwentna w swoim działaniu, natomiast drużyna przeciwna powinna szukać szans do zgubienia rywala.
tekst płatny
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS