Druga połowa tygodnia na rynku ropy naftowej jest czasem powracającej presji podażowej. Notowania ropy zakończyły wczorajszą sesję na minusie, po spadkowej sesji w środę – a dziś rozpoczęły dzień w okolicach wczorajszego zamknięcia. O ile rano notowania ropy delikatnie odbijają w górę, to zakres ruchu jest relatywnie niewielki.
Po trzecie, obniżyło się ryzyko geopolityczne po tym, jak pojawiła się kolejna szansa na rozejm na Bliskim Wschodzie. ONZ przygotowało draft rezolucji dotyczącej zawieszenia broni w konflikcie w Strefie Gazy, który spotkał się z ciepłym przyjęciem. Jeśli rozejm zostanie ustanowiony, to uspokoi on nastroje w tej części świata i obniży obawy związane z możliwością rozprzestrzenienia się konfliktu. Jest także szansa, że zawieszenie broni skłoni jemeńskich bojowników Huti do tego, aby zmniejszyć częstotliwość ataków na statki na Morzu Czerwonym lub całkowicie się z nich wycofać.
ZŁOTO
Dynamiczny odwrót cen złota z rekordów.
W tym tygodniu notowania złota przekroczyły poziom 2200 USD za uncję, sięgając tym samym po nowe historyczne rekordy. Niemniej, końcówka tygodnia przynosi równie dynamiczny odwrót notowań tego kruszcu na południe – obecnie cena złota powróciła do okolic 2170 USD za uncję.
Spadkom notowań sprzyja siła amerykańskiego dolara na globalnym rynku, która negatywnie przekłada się na ceny wielu surowców. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że notowania złota i tak utrzymują się na relatywnie wysokich poziomach, wypracowanych po dynamicznym ruchu wzrostowym w pierwszej połowie marca.
O ile krótkoterminowo wahania wyceny dolara wpływają na ceny złota, a po dynamicznych zwyżkach korekta spadkowa jest wręcz naturalna – to długoterminowo, scenariusz wyższych notowań złota jest wspierany przez zapowiedzi łagodniejszej polityki monetarnej w USA.
Ceny kruszcu przekraczające 2000 USD za uncję w ostatnich miesiącach stały się na rynku złota nową „normalnością”, a wielu inwestorów traktuje złoto jako solidny dodatek do swojego portfela inwestycyjnego. Popularność złota bierze się także z faktu utrzymywania się niepewności geopolitycznej na świecie, która sprzyja posiadaniu złota w portfelu jako tzw. bezpiecznej przystani.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS