Festiwal filmowy Dwa Brzegi ze względu na pandemię odbędzie się w formule hybrydowej. Na jakość programu to na szczęście nie wpłynęło.
W sobotę zaczyna się 14. edycja festiwalu Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. Inna niż wszystkie dotychczasowe: w czasie pandemii organizatorzy zdecydowali się na formułę hybrydową, choć większość wydarzeń odbędzie się wyłącznie online. Na jakość programu to na szczęście nie wpłynęło.
Zaległości w Kazimierzu i sieci
„Przy wielu niedogodnościach pandemia pokazała, że nie wykorzystywaliśmy w pełni potencjału komunikacji online w dyskusji o kulturze i sztuce. To nie tylko znakomita płaszczyzna do wymiany myśli i doświadczeń. Proszę zauważyć, że coś w tym roku tracimy, ale mamy szansę dotrzeć do szerszej publiczności”, mówiła Grażyna Torbicka, dyrektorka artystyczna festiwalu, w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej”.
Widzowie, którzy festiwalowy czas będą spędzać w Kazimierzu, mogą wziąć udział w codziennych pokazach w kinie plenerowym (przy zachowaniu reżimu sanitarnego, rzecz jasna). To szansa, by nadrobić zaległości z ubiegłego sezonu, m.in. „Nędzników” Ladja Ly, „Kłamstewko” Lulu Wang czy „Ból i blask” Pedra Almodóvara. Lecz najważniejsze wydarzenia tegorocznego festiwalu odbywać się będą w salach wirtualnych.
W programie znalazły się głośne przedpremiery. Na otwarcie „Babyteeth” Shannon Murphy, jeden z przebojów ubiegłorocznego festiwalu w Wenecji, z nagrodzonym tam Tobym Wallace’em i zjawiskową Elizą Scanlen w rolach głównych. Na zamknięcie wstrząsające „Zło nie istnieje” Mohammada Rasoulofa, uhonorowany berlińskim Złotym Niedźwiedziem przyczynek do dyskusji o karze śmierci w Iranie. Poza tym m.in. nowe filmy Christiana Petzolda („Undine”) oraz Petera Cattaneo („Pojedynek na głosy”).
Bardzo interesująco zapowiada się cykl dokumentalny pod hasłem „ekoświadomość”, w którego ramach będzie można obejrzeć „Spacer z wilkami” Jeana Michela Bertranda i „Być jak grizzly” Romana Droux. Wirtualne spotkania z oboma twórcami odbędą się po projekcjach.
Czytaj też: Witajcie w czasach Covid Film Festival
Petri, Fellini i inni
Dwa Brzegi to jednak nie tylko filmowe premiery, lecz także retrospektywy. W tym roku bohaterem pierwszej z nich będzie włoski reżyser Elio Petri, w 1970 r. uhonorowany Oscarem za dramat „Śledztwo w sprawie obywatela poza wszelkim podejrzeniem”. W ramach festiwalu będzie można obejrzeć jego trzy filmy: „Dziesiąta ofiara”, „Todo Modo” oraz „Każdemu swoje”, błyskotliwie łączące kwestie społeczne z kinem gatunkowym. „Jego psychologiczno-filozoficzne podejście do świata, połączone z umiejętnością wnikliwej obserwacji codzienności, sprawiały, że nie ma tam dosłowności. Jest przestrzeń na fantazję, luźne skojarzenia, pobudzenie wyobraźni. Jest miejsce na głęboką refleksję i na ironię”, pisze o Petrim Grażyna Torbicka. Przypomnienie twórczości włoskiego filmowca jest tym bardziej cenne, że jego dzieła są nieobecne w powszechnej świadomości widzów: rzadko pokazywane w telewizji, nie znajdziecie ich również w serwisach streamingowych.
Czytaj też: Teraz kręci się koronafilmy
Bohaterem drugiego przeglądu będzie sam Federico Fellini: w tym roku minęła setna rocznica jego urodzin, w związku z czym Dwa Brzegi zapraszają zarówno na pokazy filmów mistrza – wspaniałej „La Strady” oraz ostatniego tytułu w dorobku FeFe „Głos z księżyca” z Robertem Benigninm i Marecellem Mastrioannim w rolach głównych – jak i poświęconego mu znakomitego monodramu Marka Koterskiego „Nie lubię pana, panie Fellini”. Na scenie (spektakl będzie dostępny wyłącznie online) Małgorzata Bogdańska, wcielająca się w rolę Giulietty Masiny, wspominającej życie u boku artysty.
Bezpieczne Dwa Brzegi
Filmowy program festiwalu uzupełniają spotkania z twórcami – polscy filmowcy przyjadą do Kazimierza, zagraniczni (wśród nich Shannon Murphy i Peter Cattaneo) będą opowiadać o swoich produkcjach za pośrednictwem komunikatorów internetowych. Oprócz tego wystawy – m.in. ekspozycja zdjęć Tomasza Sikory – warsztaty fotograficzne, koncerty, debaty i spacery literackie. Pełny program, bilety na pokazy online i dodatkowe informacje dotyczące bezpiecznego uczestnictwa w wydarzeniach organizowanych na miejscu można znaleźć na stronie festiwalu DwaBrzegi.pl.
Czytaj też: Najdziwniejsze wakacje w historii
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS