A A+ A++

Pierogi ruskie, barszcz, uszka i kutia – to moje bożonarodzeniowe ‘bestsellery”; smak tych potraw kojarzy mi się z radością i obecnością najbliższych – napisał w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki.

“Boże Narodzenie każdemu z nas kojarzy się zapewne nieco inaczej. Tak samo jak indywidualne są nasze rodzinne historie i świąteczne doświadczenia, tak samo różne mamy wspomnienia z nimi związane. W tym czasie nie skupiamy się na tym, co nas dzieli, ale co łączy. A tym, co gromadzi wszystkich Polaków w jednym miejscu i czasie, jest świąteczny stół i wieczerza wigilijna” – napisał premier.Podkreślił, że “jak Polska długa i szeroka – od góralskich chat, poprzez śląskie familoki, wielkopolskie miasteczka, podlaskie wsie, aż po pomorskie osiedla – nasze tradycje kulinarne skupiają się wokół wigilijnego stołu, na którym znajdziemy 12 (a często dużo więcej) bezmięsnych potraw, czasem diametralnie się od siebie różniących, a czasem będących regionalną wariacją popularnego, ogólnopolskiego dania”.

Jak zauważył Morawiecki, na Śląsku są to przykładowo: panczkraut, czyli popularna kapusta z dodatkiem ziemniaków, siemieniotka – zupa z nasion konopi, słynne makówki czy moczka. “Weźmy także tradycyjną kutię, która, oprócz bakalii, w zależności od regionu Polski potrafi być pełna niespodzianek i zawierać nasiona różnych zbóż, owoce, a nawet makaron” – dodał.

“Każdy ma swoje ulubione potrawy wigilijne. Nie będę tutaj oryginalny – jako typowy Polak nie wyobrażam sobie wigilii bez: 1. Pierogów ruskich, 2. Barszczu, 3. Uszek, 4. (Wspomnianej wyżej) kutii” – napisał premier.

Jak podkreślił, to jego bożonarodzeniowe “bestsellery” albo “wigilijne topy”. “Smak tych potraw kojarzy mi się z radością i obecnością najbliższych, kuchnią Mamy, śmiechem dzieci, błyskiem lampek na choince i świąteczną melodią w tle” – dodał szef rządu. (PAP)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŚwięta na dworze książąt Czartoryskich to były wesela, zjazdy i bankiety
Następny artykuł27 unijnych milionów dla lubuskich innowacyjnych firm. Kto dostał marszałkowskie dofinansowanie?