A A+ A++

Podczas jednej z konferencji premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że administracja samorządowa będzie zobowiązana do zmniejszenia zużycia prądu o 10 proc. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy przedstawicieli rudzkiego magistratu. Czy w Rudzie Śląskiej zgasną kolejne latarnie?

Rząd ogłosił Tarczę Solidarnościową

15 września premier Mateusz Morawiecki ogłosił wprowadzenie Tarczy Solidarnościowej, która ma pomóc Polakom przejść przez trudny okres związany z niestabilną sytuacją energetyczną. Założeniem programu jest “zamrożenie” cen energii elektrycznej w 2023 roku dla gospodarstw, które będą ją oszczędzać. 

– Polacy muszą mieć poczucie bezpieczeństwa i my to zapewniamy przez konkretne rozwiązania. To wprowadzenie m.in. tarczy antyinflacyjnej, dodatków osłonowych, obniżenie stawek VAT. Tarcza Solidarnościowa to kolejne wsparcie, aby rodziny wielodzietne i osoby z niepełnosprawnościami nie odczuwały negatywnych skutków podwyżki cen energii – powiedziała minister Marlena Maląg.

W 2023 r. rząd zablokuje wzrost cen energii elektrycznej na poziomie z 2022 r. Gwarantowana cena energii będzie obowiązywać: 

  • do 2 tys. kWh rocznie dla wszystkich gospodarstw domowych,
  • do 2,6 tys. kWh rocznie dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami,
  • do 3 tys. kWh rocznie dla rodzin trzy plus – czyli rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników.

Dodatkowo, dla gospodarstw domowych, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania – w tym wykorzystują pompy ciepła – wprowadzony zostanie specjalny dodatek elektryczny w wysokości nawet do 1500 zł.

Urzędy mają oszczędzać energię

Tarcza obejmuje również zmiany w obiektach administracji rządowej i samorządowej, na których od 1 października spoczywa obowiązek zmniejszenia zużycia prądu o 10%. 

– […] Zacznę od oszczędności energii w obiektach administracji publicznej. Tutaj administracja rządowa, ale także administracja samorządowa jest zobowiązana do zmniejszenia zużycia prądu o 10 proc. już od najbliższego czasu, nie od 1 stycznia, tylko chcemy, żeby to było od 1 października, ponieważ każda niezużyta megawatogodzina […] jest oszczędnością polskiej gospodarki, polskich rodzin – powiedział premier.

Co planuje rudzki Urząd Miasta?

Od 1 października, zgodnie z zapowiedzią premiera, samorządy mają zmniejszyć zużycie energii elektrycznej o 10%. Jak informuje Adam Nowak – rzecznik prasowy rudzkiego magistratu – miasto już jakiś czas temu podjęło zapobiegawcze kroki w kierunku oszczędzania energii.

– Już kilka lat temu, na każdym z trzech budynków będących siedzibą wydziałów Urzędu Miasta Ruda Śląska zamontowane zostały panele fotowoltaiczne, ponadto wymieniono oświetlenie na energooszczędne (LED). W wyniku tych działań zużycie energii elektrycznej zostało znacznie ograniczone – mówi Adam Nowak. 

Dodatkowo większość opraw oświetleniowych będących własnością miasta została wymieniona na energooszczędne oprawy typu LED w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 – Zintegrowane Inwestycje Terytorialne. 

Warto także przypomnieć, że w maju 2020 roku zaczęło oszczędzać energię elektryczną i wyłączyło około 30%  opraw oświetleniowych. Wielu rudzian zadaje sobie pytanie, czy zgasną kolejne latarnie? 

– Obecnie nie planujemy dalszych wyłączeń opraw oświetleniowych – zapowiedział Adam Nowak. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPoznań: Trudny rok na UAM. Uczelnia będzie oszczędzać
Następny artykułWieluń: Rada Miejska nie zgodziła się na przekazanie 100 tys. zł na utrzymanie zieleni