– Nigdy jej nie nosiłem i nie zacznę – powiedział Orban w wywiadzie dla serwisu informacyjnego Blikk, zapytany, czy zamierza zakładać kamizelkę kuloodporną przed wystąpieniami publicznymi.
Sprawa ma związek z zamachem na premiera Słowacji. 59-letni Robert Fico został poddany wielogodzinnej operacji po tym, jak 15 maja postrzelił go mężczyzna po wyjazdowym posiedzeniu rządu w mieście Handlova. Sprawca, 71-letni Juraj Cintula, został formalnie oskarżony o usiłowanie zabójstwa z premedytacją i umieszczony w areszcie.
Ostatecznie o wysokości wyroku może zdecydować fakt, że według dotychczasowych ustaleń zamachowiec miał działać z zemsty i zaatakował polityka sprawującego funkcję konstytucyjną.
Według informacji medialnych 71-letni mężczyzna oddał w stronę Fico kilka strzałów z pistoletu, raniąc polityka w brzuch i klatkę piersiową.
Sprawca zamachu na premiera Słowacji tłumaczy, dlaczego strzelał
Z upublicznionych materiałów sądowych wynika, że Cintula zaplanował zamach z dwudniowym wyprzedzeniem. Podczas przesłuchania powiedział, że nie zamierzał zabić Fico, a jedynie “zepsuć mu zdrowie” na tyle, aby polityk nie mógł pełnić obowiązków premiera.
Zamachowiec tłumacząc motywy swojego działania stwierdził, że nie zgadzał się z polityką obecnego rządu, którą określił jako “judaszową” wobec Unii Europejskiej i Ukrainy (Fico po dojściu do władzy jesienią ub.r. wstrzymał pomoc wojskową dla Kijowa – red.).
Orban o stanie zdrowia Fico. Pierwszy komentarz
Orban w swoim pierwszym komentarzu dotyczącym zamachu oświadczył w zeszłym tygodniu, że Fico znajduje się “pomiędzy życiem a śmiercią”. Podkreślił, że nawet jeśli wyzdrowieje, nie będzie w stanie pełnić obowiązków jeszcze przez wiele miesięcy w krytycznym momencie przygotowań do wyborów do Parlamentu Europejskiego zaplanowanych na początek czerwca.
– Stoimy w obliczu wyborów, które zadecydują nie tylko o składzie Parlamentu Europejskiego, ale wraz z wyborami w USA mogą określić przebieg wojny i pokoju w Europie – powiedział Orban.
Reuters zwraca uwagę, że zarówno Fico, jak i Orban są krytyczni wobec dostaw broni z Zachodu na Ukrainę. Słowacja i Węgry nie udzielają pomocy wojskowej Kijowowi i opowiadają się przeciwko ewentualnemu wysłaniu żołnierzy NATO na Ukrainę.
Czytaj też:
Zamach na premiera Słowacji. Rosyjski wywiad podał swoją wersję
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS