A A+ A++

List z życzeniami szefa rządu dla załogi PGG z okazji obchodzonego 4 grudnia górniczego święta spółka opublikowała w czwartek na swojej stronie internetowej. Tego samego dnia znalazło się tam przesłanie prezydenta Andrzeja Dudy do jej pracowników. Dzień wcześniej w sieci pojawiło się wystąpienie prezydenta kierowane do wszystkich górników. 

Premier Morawiecki w swoim datowanym na 4 grudnia liście zaznaczył m.in., że obchodzona tego dnia, ważna w polskiej tradycji Barbórka jest czasem podsumowania całorocznego trudu podejmowanego w niebezpiecznym i wymagającym wyjątkowych predyspozycji zawodzie. 

Reklama

“Barbórka to święto ludzi od pokoleń podejmujących swoją pracę w poczuciu odpowiedzialności za kraj – ludzi dumnych z kontynuowania wielowiekowej tradycji. Uroczyste obchody dnia patronki górników, których nieodłącznymi elementami są kultywowane od lat bogate zwyczaje i obrzędy, stanowią część wspólnego dziedzictwa naszej Ojczyzny” – wskazał szef rządu.

„Etos pracy, nieodłącznie związany z górniczym stanem, jest trwałą wartością, którą przekazujecie następnym pokoleniom” – dodał.

„Za nami bardzo trudny rok. Nasze życie zmieniła globalna epidemia. Dotknęła też kopalnie i wiele górniczych rodzin. Jako rząd robimy wszystko, by ograniczyć wpływ kryzysu na stan naszej gospodarki oraz codzienne życie Polaków. To dla nas wszystkich trudny sprawdzian – przede wszystkim sprawdzian naszej solidarności. Wierzę, że wspólnym wysiłkiem i odpowiedzialnymi społecznie zachowaniami wyjdziemy z tej walki zwycięsko” – zadeklarował Morawiecki. 

Podziękował wszystkim „tworzącym rodzinę Polskiej Grupy Górniczej” za wkład w rozwój branży. 

„Jako największe w Europie przedsiębiorstwo górnicze i największy producent węgla kamiennego przyczyniacie się Państwo do utrzymania bezpieczeństwa energetycznego Rzeczypospolitej. Wierzę, że całej Waszej społeczności towarzyszyć będą spokój, stabilizacja i świadomość pewności jutra. Wszystkim Państwu składam serdeczne barbórkowe gratulacje i życzę wszelkiej pomyślności. Niech Święta Barbara otacza Was oraz Waszych bliskich swoją opieką. Szczęść Boże!” – napisał premier.

Prezydent skierował do pracowników PGG „słowa głębokiego uznania, wdzięczności i szacunku za codzienny wysiłek”.

„Praca w kopalni zawsze wymagała i nadal wymaga, mimo nowoczesnego wsparcia technicznego, wyjątkowych przymiotów charakteru. Z zawodem górnika wiąże się stałe ryzyko oraz pokora wobec potężnych sił natury. Dlatego tak ważna w tej pracy, oprócz osobistego hartu ducha, jest tworzona przez górników wspólnota, wyrażająca się w poczuciu współzależności, solidarności i gotowości do niesienia sobie nawzajem pomocy”- napisał Andrzej Duda. 

„Dają nam Państwo piękny, inspirujący przykład, jak powinniśmy się w społeczeństwie zachowywać wobec dotyczących nas wszystkich wyzwań” – ocenił. 

Również on przypomniał, że PGG to największe przedsiębiorstwo wydobywcze w Europie i największy producent węgla kamiennego w Unii Europejskiej. „Jeszcze przez długie lata, nawet w dobie zmian związanych z globalnym kryzysem klimatycznym, podstawą bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju będzie pozostawał właśnie węgiel” – podkreślił. 

„Nadaje to wielki sens i znaczenie Państwa działalności. Niezmiennie przyczynia się ona do rozwoju ekonomicznego naszej Ojczyzny. Dziękując Państwu za Wasz trud, życzę błogosławieństwa świętej Barbary, spokojnej i bezpiecznej pracy, zawodowego spełnienia, osobistego i rodzinnego szczęścia oraz wszelkiej pomyślności. Szczęść Boże!” – zakończył Andrzej Duda. 

W nagraniu skierowanym do pracowników całej branży, umieszczonym w środę np. na stronie Wyższego Urzędu Górniczego, prezydent Andrzej Duda powiedział m.in., że transformacja energetyczna musi zostać zrealizowana, ale trzeba to uczynić w sposób sprawiedliwy, rozumny, z uwzględnieniem polskich realiów gospodarczych i interesów pracowniczych.

Barbórka – tradycyjny dzień górnika – obchodzona jest nie tylko na Górnym Śląsku, ale też w innych regionach, gdzie świętują górnicy węgla brunatnego, pracownicy kopalń rud miedzi, cynku i ołowiu, soli, a także załogi zakładów wydobywczych nafty i gazu, wód leczniczych i termalnych. 

Wraz z firmami eksploatującymi kopaliny pospolite – kruszywa, piasek i żwir – w Polsce jest ponad 7,5 tys. zakładów górniczych: podziemnych, otworowych i odkrywkowych. Łącznie krajowy przemysł wydobywczy bezpośrednio zatrudnia ok. 180 tys. pracowników, w tym ponad 80 tys. w kopalniach węgla kamiennego.(PAP)

PAP - mini

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNFZ zapłaci za nadwykonania w ośrodku dla niepełnosprawnych. To jednak nie koniec problemów
Następny artykułWybór RPO. Terlecki: tym razem my też zgłosimy kandydata