A A+ A++
fot. Andrzej Hulimka / FORUM

Sytuacja epidemiczna jest lepsza, zabezpieczyliśmy też służbę zdrowia; wiemy, że możemy sobie pozwolić teraz na delikatne, powolne i sukcesywne otwieranie gospodarki – powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.

Premier był pytany w Polsat News, czy dzień, w którym – jak podaje resort zdrowia – jest 8895 nowych zakażeń koronawirusem, a 636 osób zmarło to dobry dzień, by ogłosić luzowanie obostrzeń związanych z pandemią i czy nie dzieje się to zbyt szybko.

Luzowanie obostrzeń w maju. Rząd przedstawił harmonogram odmrażania gospodarki

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawili w środę harmonogram luzowania obostrzeń na maj. Oto szczegóły dotyczące poszczególnych branż.

 

Szef rządu odpowiedział, że “z obostrzeniami jest tak, że są grupy osób, które domagają się jak najszybszego otwarcia gospodarki i nienakładania żadnych obostrzeń, są również ci, którzy dostrzegają wyłącznie dobre strony obostrzeń, ponieważ uważają, że wtedy najszybciej się zwalczy pandemię i w tym sensie mają rację”.

“Ale trzeba też brać pod uwagę życie gospodarcze, życie społeczne. I staramy się wypośrodkować te racje, bierzemy pod uwagę podczas dyskusji z Radą Medyczną i ze specjalistami, epidemiologami, wszystkie za i przeciw i również przewidujemy to co może się zdarzyć” – powiedział, podkreślając, że obecnie rozwiązanie to jest “taki złoty środek”.

Dopytywany, czy nie jest tak, że za chwilę, po majówce, w związku z tym, że za szybko gospodarkę otworzyliśmy, nie będziemy musieli jej zaraz zamykać.

“Ja nie sądzę; przypominam też sobie sytuację z maja poprzedniego roku. Uczymy się tej pandemii wszyscy, ona nas wszystkich nauczyła też oczywiście pokory, ale z tego względu, że mamy zdanie specjalistów dotyczące tego jak działa pandemia, że działa z pewnym opóźnieniem – dzisiaj ponosimy konsekwencje tego, co działo się kilka tygodni temu, a ponieważ sytuacja epidemiczna jest lepsza, zabezpieczyliśmy też łóżka, zabezpieczyliśmy służbę zdrowia. Wiemy, że możemy sobie pozwolić teraz na delikatne, powolne i sukcesywne otwieranie gospodarki” – oświadczył premier.

Na pytanie czy jest pewien, że jest w stanie egzekwować ten nowy rodzaj obostrzeń egzekwować, Morawiecki zaznaczył, że wszyscy ponosimy odpowiedzialność, a to, w jaki sposób zachowujemy się, wpłynie na to jak szybko “będziemy mogli pozbyć się tej strasznej choroby”.

Premier tłumaczy, jak Polska będzie wychodzić z kryzysu związanego z pandemią

W ciągu ostatnich paru tygodni rozmawiałem m.in. z szefami Della i Google’a – powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki. Zrobiłem to po to, aby przyciągnąć do Polski jak najwięcej miejsc pracy i żeby polskim rodzinom żyło się lepiej – dodał.

Premier Mateusz Morawiecki pytany był wieczorem w Polsat News o to, w jaki sposób Polska będzie wychodzić z kryzysu związanego z pandemią.

“To jest oczywiście pytanie (…) o ten Program Odbudowy – środku unijne – i o Polski Ład. W ramach Polskiego Ładu mamy dodatkowe środki, zakładamy nowe środki, właśnie na to, żeby wesprzeć tych, którzy zostali najbardziej poturbowani. Z jednej strony mogę odpowiedzieć tak: statystyka Unii Europejskiej jest jednakowa dla wszystkich krajów Unii Europejskiej i to ona mówi, że w Polsce jest najniższe bezrobocie. Ale z drugiej strony to, co jest dla mnie najważniejsze – liczy się każdy człowiek, każdy, który stracił pracę, każdy, który jest bezrobotny i to dla niego przyciągamy inwestycje” – mówił Morawiecki.

Premier powiedział, że w ciągu ostatnich paru tygodni rozmawiał z szefami Della, Google’a, wielkiej firmy produkującej baterie litowo-jonowe – LG, czy innymi inwestorami, po to – jak zaznaczył – by przyciągnąć do Polski jak najwięcej miejsc pracy.

“Po to, żeby polskim rodzinom żyło się lepiej, bo ja chce patrzeć w przyszłość. Przede wszystkim po pandemii musimy zbudować silną gospodarkę, odpowiadającą tym wymogom konkurencyjnym, które dzisiaj są w Europie. I to się właśnie będzie działo w ramach polskiego ładu” – zapewnił premier.(PAP)

autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ par/

Źródło:PAP
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTa partia sczeźnie w pianie wściekłego hejtu
Następny artykułPrawda o świecie wokół nas. Pierwszy Polski Raport Klimatyczny już dostępny