A A+ A++

Sytuacja na wschodniej granicy Polski i UE uległa poprawie; udało nam się to dzięki aktywności rządu na arenie międzynarodowej, ale przede wszystkim dzięki poświęceniu, służbie i nieustannej czujności tysięcy funkcjonariuszy Straż Graniczna, wojska, WOT, policji – oświadczył premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu wskazał, że granica polsko-białoruska oddziela dyktaturę od demokracji. – Ona oddziela normalne państwo, które troszczy się o swoich obywateli od państwa, które używa obywateli innych państw jako żywych tarcz – powiedział.

Jak dodał, o tym, jak bronić polskiej granicy, rozmawiał w poniedziałek z polskimi żołnierzami. – Granica jest coraz bardziej szczelna. Wkrótce rozpoczynamy budowę infrastruktury, zapory, która jest skutecznym – jak wiemy to z przykładów innych państw – narzędziem obrony – mówił Morawiecki.

Premier: jest szansa, że reżim się cofnie

Premier podkreślał ponadto, że część migrantów wraca już na Bliski Wschód. – Jest szansa na to, że reżim się cofnie. Ale to, co jest w głowie Łukaszenki i jego mocodawcy z Kremla, tego oczywiście nie wiemy. Musimy liczyć się z najgorszymi scenariuszami – wskazał.

ZOBACZ: Straż Graniczna: kolejne prowokacje służb białoruskich; funkcjonariusze rzucali petardami hukowymi

Morawiecki poinformował, że na granicę dotarł wszelki niezbędny sprzęt. – W porównaniu do tego, co widziałem dwa tygodnie temu, wiem, że to wyposażenie jest jeszcze lepsze – powiedział. Zapewnił również, że nikt z żołnierzy nie śpi już w namiotach. – Wszyscy są ulokowani albo w kontenerach, albo w różnych miejscach przy granicy. Wykorzystywane są hotele, pensjonaty, gospodarstwa agroturystyczne – wymieniał.

– Miarą suwerenności państwa jest szczelność granicy, zdolność do obrony naszego terytorium. I to nasi funkcjonariusze robią znakomicie. Jesteśmy z nich dumni. Cała Polska jest z was dumna, drodzy żołnierze. Bardzo wam dziękujemy, że w ten trudny przedświąteczny czas jesteście na miejscu, służycie Rzeczypospolitej, służycie obronie naszych granic – powiedział premier

Premier: musimy liczyć się z najgorszymi scenariuszami

Premier Morawiecki w poniedziałek wziął udział w odprawie z przedstawicielami służb mundurowych i spotkał się z funkcjonariuszami, którzy pełnią służbę na polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej – poinformowała kancelaria szefa rządu.

ZOBACZ: Premier Morawiecki: chcemy, by tarcza antyinflacyjna zaczęła chronić Polaków od przyszłego miesiąca

Szef rządu podziękował żołnierzom za służbę, przypomniał też, że presja migracyjna wciąż jest silna. – Musimy liczyć się z najgorszymi scenariuszami – zaznaczył Morawiecki.

Konferencja odbyła się w Centrum Prasowym w Popławcach. Wraz z końcem stanu wyjątkowego do strefy przygranicznej wstęp, za zgodą Straży Granicznej, uzyskali dziennikarze. Przedtem wstęp do gmin objętych stanem był dla mediów niemożliwy. 

Adam Guz/ KPRM
Premier spotkał się z żołnierzami
Premier spotkał się z żołnierzamiAdam Guz/ KPRM
Premier spotkał się z żołnierzami
Premier spotkał się z żołnierzamiAdam Guz/ KPRM
Premier spotkał się z żołnierzami
Premier spotkał się z żołnierzamiAdam Guz/ KPRM
Premier spotkał się z żołnierzami

Premier: dziś po raz kolejny odwiedziłem naszych bohaterów

“Udało nam się to dzięki aktywności rządu na arenie międzynarodowej, ale przede wszystkim dzięki poświęceniu, służbie i nieustannej czujności tysięcy funkcjonariuszy Straż Graniczna, Wojska Polskiego, Wojska Obrony Terytorialnej, Polska Policja i wszystkich innych służb, które bronią polskiej granicy” – wskazał.

“Dziś po raz kolejny odwiedziłem naszych bohaterów, żeby im podziękować i zapewnić o nieustającym wsparciu rządu i społeczeństwa” – podkreślił premier Morawiecki.

Straż Graniczna: 35 prób nielegalnego przekroczenia

Ostatniej doby zanotowano 35 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski – poinformowała w poniedziałek Straż Graniczna. Funkcjonariusze SG wydali 8 postanowień o opuszczeniu terytorium RP.

“W niedzielę na granicy polsko-białoruskiej odnotowano 35 prób jej nielegalnego przekroczenia. Funkcjonariusze SG wydali 8 postanowień o opuszczeniu terytorium RP” – podała na Twitterze Straż Graniczna.

SG poinformowała również, że na odcinku ochranianym przez Placówkę SG w Narewce, funkcjonariusze białoruskich służb rzucali z samochodu petardy hukowe.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała już około 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W listopadzie było 8,9 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w październiku-17,5 tys., wrześniu-7,7 tys., sierpniu-3,5 tys.

ZOBACZ: Granica polsko-białoruska. Koniec stanu wyjątkowego. Od środy zakaz przebywania

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią obowiązywał stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy wydanego na wniosek Rady Ministrów rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego do 30 listopada.

Rozporządzenie szefa MSWiA

Natomiast od 1 grudnia do 1 marca na mocy rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.

Wprowadzenie zakazu przebywania w strefie nadgranicznej umożliwia nowelizacja ustawy o ochronie granicy państwowej

laf/dsk/polsatnews.pl/PAP

Czytaj więcej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMikołajkowe morsowanie z ImperActive [fotorelacja]
Następny artykułEfektowne zwycięstwo nad Cracovią, pluszaki na lodzie – fotorelacja