A A+ A++
Ingrida Simonyte na inauguracji roku szkolnego, zdj.: Joanna Bożerodska / zw.lt

Dziś rok szkolny na Litwie w szkołach z polskim językiem nauczania rozpoczęło ponad 12 tys. osób w 70 placówkach. Około tysiąca dzieci rozpoczęło naukę w pierwszej klasie.

Premier Ingrida Šimonytė uczestniczyła w uroczystości inauguracji roku szkolnego w polskim Gimnazjum Jana Pawła II w Wilnie, gdzie w języku polskim powitała społeczność szkolną. Podkreśliła, że Gimnazjum Jana Pawła II w Wilnie jest jedną z najlepszych placówek oświatowych w kraju.

– Dziękuję za możliwość obchodzenia tego święta, 1 września, Dnia Nauki i Wiedzy, właśnie w waszej szkole – powiedziała premier.

Życzyła uczniom, aby w życiu – na wszystkich jego etapach – czerpali przykład z patrona szkoły, św. Jana Pawła II, aby szli w górę i nie bali się popełniać błędów.

Polscy policjanci już na Litwie

Wiceprezes Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna” Krystyna Dzierżyńska poinformowała, że liczba uczniów w szkołach polskich nie zmniejsza się od lat.

– Bardzo nas to cieszy – dodała.

Od lat oświatę polską w tym kraju wspiera państwo polskie. Każdego roku pierwszoklasiści otrzymują wyprawki szkolne, czyli wypełnione plecaki, które kupuje Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie z funduszy kancelarii premiera RP, oraz jednorazowe stypendium.

Polsko-Litewsko-Ukraińska Brygada na defiladzie w Kijowie FOTOFAKT

We wtorek do Wilna z Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego przybył transport ponad 5 tys. podręczników i ćwiczeń do nauki języka polskiego dla klas 1-12. Na mocy zgody władz oświatowych Litwy od trzech lat szkoły z polskim nauczaniem sprowadzają podręczniki do nauki języka ojczystego z Polski. Przedtem takiej możliwości nie było.

– Polskie podręczniki są dla nas bardzo pomocne. Dotychczas w polskich szkołach języka ojczystego nauczano z podręczników wydanych przed ponad 15-20 laty – zaznaczyła Dzierżyńska.

Zgoda na sprowadzenie podręczników z Polski na Litwę to tylko jedno z działań rozwiązujących problemy oświaty polskiej w tym kraju.

MSW w Wilnie ujawniło, ilu Białorusinów wyjechało na Litwę

Społeczność polska oczekuje m.in. przywrócenia obowiązkowego egzaminu maturalnego z języka polskiego, którego wyniki liczyłyby się przy rekrutacji na litewskie uczelnie. W 1998 roku egzamin maturalny z polskiego został na Litwie zdegradowany do statusu nieobowiązkowego egzaminu szkolnego, co wpłynęło na pogorszenie poziomu nauczania języka ojczystego w szkołach polskich w tym kraju.

– Skierowaliśmy do ministerstwa oświaty nie jedno pismo w tej sprawie. Podnosimy ten problem na różnych poziomach, ale na razie nie mamy żadnych konkretów w tym temacie – mówi wiceprezes Macierzy Szkolnej na Litwie.

Polacy na Litwie są najliczniejszą mniejszością narodową, stanowią 5,6 proc. ludności. Naukę w szkołach z polskim językiem pobiera tu około 3,4 proc. ogółu.

pp/belsat.eu wg PAP

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOd grudnia obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19 dla załóg Wizz Air
Następny artykułRośnie popularność prywatnych szkół w Polsce. Ceny bywają kosmiczne